Remont

Zamki drzwiowe w domu.

Zamki, szczególnie te znajdujące się z tyłu domu, bywają często kiepskiej jakości – są więc swoistym zaproszeniem dla potencjalnych włamywaczy. Podobnie rzecz ma się z drzwiami garażowymi i z drzwiami do schowków i przybudówek. To wielki błąd. Dobre zamki, poprawnie zamontowane w porządnych, mocnych drzwiach, to podstawa bezpieczeństwa. Pamiętaj, że im lepiej zadbasz o swój dom, tym będziesz czuł się w nim bezpieczniej.

Montaż zamków wpuszczanych. 

Przyłóż zamek do krawędzi drzwi, następnie zaznacz, jak głęboko trzeba będzie go wpuścić do wnętrza drzwi. Na środku krawędzi drzwi narysuj linię i , używając wiertła o średnicy równej  szerokości zamka, wywierć szereg nakładających się na siebie otworów. Za pomocą dłuta powiększ otwór tak, by zamek wchodził bez trudu do środka. Włóż zamek , obrysuj kontur okucia i usuń dłutem drewno, by powstało wgłębienie, w którym ukryje się okucie – nie może przeszkadzać w swobodnym otwieraniu i zamykaniu drzwi. Zaznacz położenie osi klamki i dziurki na klucz i wywierć otwory wiertłem o odpowiedniej średnicy, dziurkę od klucza powiększ wyrzynarką. Zamontuj zamek i sprawdź, czy dobrze działa. Zaznacz położenie zasuwy i zapadki na futrynie. Zmierz odległość od krawędzi drzwi do środka zamka, zaznacz taką samą odległość na framudze i zrób w tym miejscu wgłębienie. Usuń dłutem drewno z futryny, by powstało zagłębienie na okucie, przymocuj okucie i upewnij się, że drzwi łatwo zamykają się i otwierają.

Montaż zamka wierzchniego. 

Używając szablonu dostarczonego wraz z zamkiem, zaznacz jego położenie na drzwiach i nawierć okrągły otwór na wkładkę do środka, nałóż spodnią płytkę i przykręć ją śrubami. Bolec łączący wkładkę powinien wystawać poza  płytkę. Jeśli to konieczne, odetnij piłą do metalu nadmiar bolca. Zaznacz, a następnie zrób w drzwiach za pomocą dłuta zagłębienie na zamek, nałóż obudowę i przymocuj ją pilnując, by bolec wychodzący z cylindrycznej wkładki dobrze zazębił się z zamkiem. Zamknij drzwi i zaznacz na przeciwległej framudze położenie zasuwy, a następnie zrób dłutem otwór tak, aby zasuwa mogła chować się we framudze. Wokół otworu przykręć śrubami okucie.

 Montaż bolców antywłamaniowych.

Na środku bocznej, wewnętrznej krawędzi drzwi zaznacz położenie bolca, pilnując, by oba otwory znalazły się na tej samej wysokości. Wywierć poziomy otwór o głębokości odpowiadającej długość bolca. Wsuń bolec w otwór, zaznacz położenie okucia, następnie wyciągnij bolec i za pomocą dłuta przygotuj wgłębienie pod okucie. Przyłóż bolec do zewnętrznej powierzchni drzwi, posłuży Ci jako szablon i zaznacz a następnie wywierć otwór na klucz. Zamontuj bolec zgodnie z instrukcją producenta, upewnij się, że dobrze działa i przykręć do drzwi okucie dziurki do klucza. Zamknij drzwi i przykręć bolec tak, by pozostał ślad na framudze. W oznaczonym miejscu wywierć otwór i przymocuj okucie.