Rozwiązania aranżacji wnętrz,  Zasłony

Wymierzanie i wieszanie zasłon.

Na rynku są dostępne zasłony pasujące do stylu większości wnętrz poczynającod wymyślnych lambrekinów i ogonków, a skończywszy na prostych panelach z pętelkami u góry. Woale i muśliny przepuszczają światło, a jednocześnie dają poczucie prywatności, natomiast zasłony z grubszych materiałów, jak aksamit czy adamaszek hamują dopływ światła i zapobiegają przeciągom.

Zasłony marszczone lepiej się układają,a nie które znich są dodatkowo podszyte, co znaczy, że pomiędzy materiałem a podszewką wszyta jest tkanina typu „miś” powodująca, że zasłona staje się obszerniejsza. Ponieważ nad oknem najczęściej ciężko się wierci otwory, dobrze jest przymocować tam drenianą listwę, do której można doczepić każdą dekorację okna. Zasłony mogą mieć różne długości sięgać tuż nad parapet, tuż pod nim lub spływać do podłogi. Zasłony szyjemy z materiału po dekatyzacji, aby nie skurczyły się podczas prania. Mierzenie okna zacznijmy od zaprojektowania karnisza lub szyny, na którym będzie zawieszona zasłona.

Drążki do zawieszania zasłon mogą być drewniane lub metalowe i mieć różne wykończenia. Często znajdują się na nich kółka, na których przesuwasię zasłona. Drążki do zasłon wieszane są na zaczepach mocowanych do ściany lub drewnianej listwy około 15 cm nadoknem. Dostępne są także specjalne drążki z odcinkami miękkimi lub wygietymi podpewnym kątem, by pasowały do krzywizny okna wykuszowego. zasłony mocowane na drążkach są na ogół odsuwane i zasuwane ręcznie, chociaż niektóre droższe typy mają sznurkowy system odsuwania i zasuwania.

 

Zamiast drążków można stosować szyny plastikowe lub z metalu. Są one przydatne w przypadku niewygodnie zaokrąglonych okien wykuszowych.

Szyny mają zaczepy u taśmy u góry  zasłony i suwają się poszynie. Dostępne są szyny z systemem sznurka poruszajacegosię na krążku. Większość znich umieszczasię po prostu na zaczepach wkręcanych do sciany lub listwy.

 

 

Można także mocować na naprężonym drucie. Jest to nowy wynalazek do mocowania zasłon nadający im nowoczesny wygląd. Stalowy drut rozpięty jest pomiędzy ścianami na wspornikach dzięki systemowi naprężającemu. Zasłony zaczepione są na drucie na kołeczkach z żabkami, które podtrzymują materiał i przesuwają się po drucie.