Wnętrze w stylu shabby chic
Dekoracje wnętrz

Wnętrze w stylu shabby chic

Interesując się tematyką aranżacji wnętrz, szczególnie, jeśli planujecie remont bądź kupujecie mieszkanie czy jesteście na etapie budowy domu, z pewnością spotkaliście się już z wieloma rodzajami aranżacji, określanymi mianem konkretnych stylów. Większość reklamowanych rozwiązań wnętrz odnosi się jednak do nowoczesności – co, jeśli Was interesuje kierunek bardziej klasyczny, wręcz noszący znamiona starości?

Istnieje pewien styl aranżacji, który powinien Wam się spodobać – przyjrzyjmy się bliżej dekoracji wnętrza w stylu shabby chic…

Termin shabby chic, który w naszym języku przyjął się jako „szabi szik” został stworzony przez kobietę, która w kwestii aranżacji wnętrz wie bardzo wiele. Rachel Ashwell, bowiem o nią właśnie chodzi napisała książkę, która poświęcona została w całości tematyce aranżacji, ale tylko i wyłącznie pod kątem wykorzystywania dekoracji naznaczonych czasem, a więc starymi, zniszczonymi meblami czy dekoracjami sprzed wielu lat, które w odpowiednim zestawieniu są w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat i aurę przytulności – wbrew wszelkim pozorom.

Katarzyna Juszczak dekorator wnętrz z Poznania www.katarzynajuszczak.com/o-mnie pomogła nam ustalić definicję stylu shabby chic. Charakteryzuje się on pewnymi konkretnymi cechami, które powodują, że nie można pomylić go z żadnym innym, na przykład z pozoru podobnym stylem retro lub rustykalnym.

Cechy charakterystyczne stylu shabby chic:

  • zestawianie nowych mebli ze starymi, mocno zniszczonymi
  • eksponowanie starych mebli na pierwszym planie, na tle nowych
  • im bardziej zniszczony przedmiot tym lepiej
  • wykorzystywanie autentycznych, starych przedmiotów lub przedmiotów stylizowanych na stare

Co zrobić, jeśli nie stać nas na antyki bądź nie posiadamy żadnych starych mebli?

Wystarczy zastosować metodę sztucznego postarzania przedmiotów poprzez:

  • niedomalowanie
  • spękanie
  • obdarcia
  • przecieranie
  • nakładanie wielu warstw farby

Aby stworzyć wnętrze w stylu shabby chic wystarczy więc odrobina wyobraźni, wykorzystanie starych mebli lub specjalnej techniki malowania w taki sposób, aby warstwy farby spod spodu były widoczne oraz wypełnienie pomieszczenia za pomocą jasnych i rozbielonych, a więc pastelowych odcieni. Dobrze widziane są również odcienie szarości, wyblakły róż i błękit czy złamana biel.