Wnętrza industrialne to sposób na zastosowania betonu w architekturze
Dekoracje wnętrz,  Remont

Wnętrza industrialne to sposób na zastosowania betonu w architekturze

Miłośnicy wnętrz industrialnych cały czas dużą uwagę skupiają na betonie, gdyż jest to jeden z bardziej istotnych czynników w całej aranżacji wnętrza. Bardzo wiele uznania wśród miłośników industriali posiada w głównej mierze beton architektoniczny. Jest to naprawdę świetny sposób na zaaranżowanie wnętrza, ponieważ płytami z betonu można wykańczać znacznie więcej niżeli tylko i wyłącznie same ściany.

Beton architektoniczny w formie płyt

Tego typu płyty produkuje się stosując do niego masę cementowo-piaskową, która wzmacniana jest przez włókna szklankę w technologii VHCT – Very High Concrete Technology, albo HPC – High Performance Concrete. Porównując tego typu płyty ze standardowym betonem to pod względem parametrów, które określają wytrzymałość na ściskanie oraz zginanie to w znaczny sposób przewyższają one standardowy beton. W takiej sytuacji pozwala to na wykonanie mocnych i trwałych elementów, których grubość wynosi bardzo często około 2/3 centymetrów. Jeśli zastosuje się beton najwyższej jakości to będzie istniała możliwość, aby wykonać płytę, której grubość będzie wynosiła zaledwie 1 centymetr. Pod względem gabarytów przypominają one płytki ceramiczne. Przy produkowaniu tego typu płyt stosuje się najczęściej cement biały, albo szary.

Beton nie tylko szary

W wielu sklepach można znaleźć płyty, które posiadają bardzo dużo odcieni szarości, chociażby takie, które są prawie, że białe, jasnoszare, cementowe, ciemnoszare, stalowe, węglowe, antracytowe. Powierzchnia tego typu płyt nie jest zawsze taka sam i zależnie od ich rodzaj można ona być szlifowana, śrutowana, porowata, naturalnie chropowata, gładzona, pełna czy też może posiadać naturalne i niewielkie zagłębienia. Pewne kolekcje mogą obejmować takie modele, które nie są jednolite kolorystycznie, tylko łączą kilka rodzai odcienie koloru w taki sposób, że w zagłębieniach beton jest o wiele ciemniejszy, niżeli na powierzchni i jest w stanie stworzyć niejednolity wzór.

Jak prezentuję się parametry?

Płyty betonowe będą dobre dla osób, które narzekają na ciężkie warunki, ponieważ są bardzo odporne na ścieranie, ponadto nie pylą się i są całkowicie niepalne. Jeżeli zdecydujecie się na wybór elementów, które wzbogacone zostały dodatkami, które zapobiegają wchłanianiu wody to ich nasiąkliwość będą wynosić tylko do 1,5 procenta, dlatego też bez większego problemu będzie można je stosować w takim wnętrzach, które cierpią na wysoką wilgoć i nie będziecie musieli ich poddawać impregnacji. Płyty w większości przypadkach charakteryzują się kształtem prostokąta, albo kwadratu, chociaż możecie również znaleźć takie, które są wielobokami. Posiadają sporą wielkość. Najczęstszymi płytami, które się stosuje to są takie, których rozmiary wynoszą 60 bądź 80 na 100 oraz 60 bądź 80 na 120 centymetrów, chociaż oczywiście można również znaleźć płyty, których wymiary będą wynosić 100 na 200 centymetrów. Zakupić również można bez problemu płyty znacznie mniejsze jak chociażby 30 na 30 centymetrów, czy 30 na 60 centymetrów. Jeśli chcecie mieć płyty w dowolnym rozmiarze to będziecie musieli je zamówić. Betonowe płyty architektoniczne posiadają dosyć sporą wagę. Zasadniczo to standardowy element będzie ważył od 15 do 20 kilogramów, zaś te znacznie większe powyżej 50 kilogramów, a już największe będą sięgać nawet blisko 100 kilogramów. Płyty kształtuje się w formach. Brzeg płyty może być zaokrąglony, albo cięty w sposób ostry. W większości przypadków można znaleźć płyty z pełną powierzchnią. Niektóre z modeli mogą posiadać w swoich narożnikach otwory służące do ich zamocowania.

Jak zamontować płytę?

Producenci twierdzą, że można kleić płyty do podłoża używając do tego kleju do płytek ceramicznych oraz betonu. Aby zamontować płyty na ścianie będziecie musieli wybrać taki klej, który posiada klasę C2T i do tego charakteryzuje się zmniejszonym spływem i podwyższoną przyczepnością. Podczas mocowania płyt, które mienią się jasnym kolorem powinniście zdecydować się na zastosowanie kleju, który jest przezroczysty, ewentualnie wybrać biały klej do marmuru czy innego rodzaju kamienia. Inni producenci zaś twierdzą, że zdecydowanie lepiej jest przymocować płyty w sposób mechaniczny, korzystając z kotwy do betonu, albo wkrętów. Część mocująca znajduję się w zagłębieniu płyty. Zazwyczaj jest ona zasłaniana przy pomocy zaślepki, którą wkleja się w tymże miejscu. Sama zaślepka może być zlicowana z płytą, albo też ułożona na pewnej głębokości, tak że nie jest równa z płytą.