Dekoracje wnętrz,  Podłogi,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Układanie podłogi z mozaiki.

Przed ułożeniem podłogi z płytek mozaikowych, powierzchnia powinna być przygotowana w taki sam sposób, jak dla podłogi za standardowych płytek ceramicznych. Płytki mozaikowe wykonywane są z różnych materiałów, w tym z ceramiki, szkła i kamienia.

Pojedyncze płytki  nazywane są kostką mozaikową i są sprzedawane luzem, bądź przytwierdzone do podkładu wykonanego z papieru lub siatki. W przypadku większych powierzchni podłóg najlepiej jest wykorzystywać kostki na podkładzie. Wiele z nich dostarczanych jest w postaci mieszanki tonacji kolorów przypadkowo rozmieszczanych na arkuszu. Jeżeli życzymy sobie ułożenie kostek w określony wzór, lub zaplanujemy go najpierw w starannie na kawałku papieru milimetrowego. Są dwie metody układania kostek mozaikowych: metoda bezpośrednia, w której kostki układane są na kleju bezpośrednio na swoich miejscach i metoda bezpośredniego układania, w której płytki są przytwierdzone wierzchami do gumowego papieru, a następnie wciskane na posmarowane klejem miejsce. Aby ułożyć płytki z prostym wzorem, wykorzystujmy arkusze jednokolorowych kostek na materiale podkładowym, ostrożnie zdejmijmy niektóre z nich i zastąpmy innymi kolorami tworząc wzór.

Układanie arkusza mozaiki ze wzorem potrzeba:

* stalowy liniał

* klej do płytek podłogowych

* ząbkowana packa

* kostka mozaikowa

* gazeta i maskująca taśma

* nożyczki i nóż rzemieślniczy

* obcęgi do glazury

* gąbka i podkładka zabezpieczająca

* fuga i szpachelka

* miękkie szmatki

1. Jeżeli stosujemy metodę bezpośrednią, przed rozpoczęciem układania zaplanujmy wzór naszej mozaiki.

2. Przygotujmy podłogę w sposób opisany powyżej. Znajdźmy punkt centralny i rozpocząwszy od niego, rozsmarujmy klej do mozaiki podłogowej, pokrywając jednorazowo powierzchnię ok. 1 metra kwadratowego. Gdy klej zostanie równo nałożony, wykorzystajmy ząbkowaną stronę packi do zrobienia ba jego powierzchni karbów, a wtedy kostki będą łatwo przylegać, kładźmy po jednym arkuszu kostki mozaikowej i upewnijmy się, że jest ona dobrze wtłoczona w klej.

3. Wykorzystując tę samą metodę, pracujmy w kierunku zewnętrznym krawędzi podłogi, aż do chwili, gdy pozostanie obszar, który będziemy musieli pokryć przyciętymi arkuszami. Zasłońmy listwy przypodłogowe gazetami i taśmą maskującą, a następnie pracujmy wzdłuż krawędzi podłogi, rozsmarowując klej w opisany poprzednio sposób.  Wszystkie arkusze wymagające wyrównania przycinajmy parą ostrych nożyczek lub nożem rzemieślniczym i układajmy w opisany sposób.

4. Płytki wymagające przycinania powinny być przytwierdzone na końcu. Użyjmy pary obcęgów do glazury i przytnijmy płytki na wymiar. Jeżeli będziemy łamać zgodnie z przebiegiem rowków, powinniśmy łatwo odłupywać zbędne kawałki. Kształtowanie płytek do nieregularnych kształtów za pomocą obcęgów będzie wymagać nieco więcej praktyki, dlatego odłamujmy je małymi kawałkami. Pozostawmy mozaikę na noc, aby klej wysechł.

5. Zwilż papier podkładowy gąbką namoczoną ciepłą wodą i pozostawmy, by dobrze nasiąkł wodą. Delikatnie zedrzyjmy go z mozaiki. Wszelkie trudno odchodzące elementy papieru usuńmy skrobakiem.

6. Wymieszajmy fugę zgodnie z instrukcją producenta i nałóżmy ją za pomocą szpachelki, upewniając się,że została dobrze dociśnięta pomiędzy kostki. Pozwólmy jej schnąć około 20 minut. Miękką szmatką wytrzyjmy nadmiar fugi, zanim całkowicie zastygnie. Wykorzystajmy czystą szmatkę do wypolerowania mozaiki by uzyskać efekt finalnego połysku.