Urok jasnego drewna
Dekoracje wnętrz

Schody drewniane – odpowiedni wybór dla twojego domu

Zazwyczaj aranżacja domu nie sprawia nam wielu problemów. Owszem, jest uciążliwa, czasami czasochłonna, ale nie zmienia to faktu, że i przyjemna. Ciężko się z tym nie zgodzić. Na ogół więc nie mamy problemów z dopasowanie koloru ścian, wybraniem odpowiednich mebli do salonu czy kupnie dodatków podkreślających styl naszego miejsca. To wszystko jest wykonalne i sprawia nawet jakąś przyjemność. Są jednak rzeczy, który mogą wzbudzać czyjąś niechęć. Nie mówię tu o większości, o pewnej grupie osób, która nie do końca jest w stanie przeboleć odpowiedni wybór schodów. Wszak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ schody wewnątrz naszego domu powinny być bezpieczne i estetyczne. Trzeba też pamiętać o trwałości materiału, a co ma zrobić osoba, która się kompletnie na tym nie zna? To trochę problematyczne, nie sądzisz? W dzisiejszym artykule opiszmy sposób odpowiedniego wyboru schodów, tak by przyniosły one zadowolenie lokatorom, były bezpieczne i co najważniejsze długotrwałe. Jeżeli jesteś zainteresowany dalej tym zagadnieniem to zapraszam.

Stojąc przed zakupem schodów możesz zastanawiać się, czym powinny się charakteryzować? Co powinny mieć w sobie? Jak kupić schody spełniające nasze wymagania pod względem estetycznym, czy finansowym? Pytania te i inne wymagają trudnych odpowiedzi. Odnajdziesz je w dzisiejszym tekście – zatem czytaj uważnie. Na samym początku mogę jednak powiedzieć, że schody powinny być przede wszystkim bezpieczne. To główny rygor jaki powinny spełnić. Nie mogą chwiać się na wszystkie strony, bo wcześniej czy później się rozlecą. To bardzo niebezpieczne, a każda osoba, która o to nie dba sprowadza niebezpieczeństwo dla siebie i swojej rodziny. Bezpieczeństwo jest więc fundamentalną sprawą. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku bezpieczeństwa nie chodzi o wybór rodzaju drewna, a o system mocowań jakie zostały zamocowane w schodach. Jeżeli w twojej ocenie wyglądają na złe to albo nie kupuj tych schodów, albo dokup jakieś mocowania osobno.

Kolejną ważną rzeczą jest funkcjonalność schodów. Powinny być przede wszystkim proste wygodne. Jeżeli będą zbyt strome to może okazać się, że nie wszystko przez nie przeniesiemy. Na własne życzenie stworzylibyśmy sobie problem, gdyby przyszło nam remontować górne pomieszczenia – jak to wszystko przenieść. Trzeba więc zadbać o to, by schody były w miarę funkcjonalne i dostosowane do naszego domu. Oczywiście oprócz funkcjonalności i bezpieczeństwa liczą się także aspekty dekoracyjny. Kupujemy więc to co ładnie wygląda, co się nam po prostu spodoba. Schody jest dobrze dopasować do otoczenia. Jeżeli więc mamy drewniane meble to dobrze było by, gdyby schody też były wykończone z drewna. O czym jednak warto pamiętać szczególnie przed zakupem schodów?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że schody składają się z jednego lub wielu biegów. Czym są owe biegi? Są to odcinki utworzone przez stopnie, spoczniki. Rozdzielają one balustrady oraz biegi, ułatwiając tym samym wchodzenie na górę – jest to bardziej komfortowe. Po za tym są rozwiązanie dużo korzystniejszym i bezpiecznym. Zwróćmy szczególną uwagę na górne powierzchnie stopni – są one szczególnie mocno eksploatowane. Nie wykluczone, że powinny być one dodatkowo umocnione lub przynajmniej wykonane z możliwie najtwardszego drewna. Oczywiście ciężko jest dopasować górne stopnie schodów, skoro większość z nich robiona jest z tego samego gatunku – schody robi się z jednego gatunku drewna, raczej się ich nie miesza. Schody możemy więc wykonać z dębu, modrzewiu, jesionu, buku, jabłoni, grabu, wiązu, jawora, brzozy, sosny, świerku, a nawet jabłoni.

Osoby zainteresowane kupnem schodów powinny rozważyć możliwość ich zakupu. W zasadzie najczęściej kupuje się schody katalogowe. Są one dostępne w sklepach, marketach budowlanych lub można je nabyć prosto u producenta. Zazwyczaj w cenie mieści się nie tylko wykonanie schodów, ale także ich montaż (gratisowy). Oczywiście kupno schodów u producenta jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż nie nakłada się na nie dodatkowych marż, które ostatecznie zwiększają cenę końcowego produktu. Bardzo często schody można też znaleźć w marketach budowlanych, gdzie zazwyczaj są schody do samodzielnego montażu – najczęściej będą to schody modułowe, wyjątkowo korzystne cenowo. Schody modułowe są jednak wybierane nie ze względu na wygląd, a cenę – potrafią być nawet 5 razy tańsze od schodów zwykłych. Dodatkowo nie są to schody zbyt urodziwe, a ich solidność wykonania też pozostawia sporo do życzenia. Pamiętajmy jednak o dokładnym zaplanowaniu kształtu schodów, to niezwykle istotne zadanie – trzeba tego dokonać przed zamówieniem projektu domu.

Żeby ułatwić wam nieco wybór opiszę w zasadzie wszystkie dostępne u nas schody – skupię się na tych godnych uwagi, najbardziej popularnych. Do wyboru mamy schody policzkowe, kręte, modułowe, czy betonowe. Pokrótce postaram się opisać każdy z nich, byście wiedzieli czym się różnią i dlaczego. Na pierwszy ogień idą schody policzkowe, ponieważ jest to najpopularniejsza konstrukcja schodów drewnianych. Najczęściej jednak kupimy je na zamówienie w zakładzie stolarskim. Dopiero po wyprodukowaniu stopni wraz z odpowiednimi belkami policzkowymi, są montowane. Są to wyjątkowo wytrzymałe schody. Wyglądają dość klasycznie, ale to właśnie dzięki temu nadają się do każdego domu czy mieszkania – styl jest obojętny. Kolejnym ciekawym modelem są schody kręte. Nie ulega wątpliwości, że jest to pewna odmiana dla schodów policzkowych, ponieważ odbiegają od nich znacznie kształtem. W ich przypadków podstawą lub podporą (jak kto woli) jest słup nośny o średnicy nie mniejszej jak 20 cm. Stopnie biegną wokół słupa. Co ciekawe, schody kręt mogą być wolnostojące lub wbudowane w klatkę schodową.

Ten model najczęściej można kupić prosto od producenta, choć jeżeli zajdzie taka potrzeba to możemy i zamówić model u stolarza – będzie to z pewnością dużo tańsze rozwiązanie. Komfort chodzenia po schodach krętych jest naprawdę wysoki. Poza tym wyglądają naprawdę przyzwoicie i przyciągają uwagę swoim wyglądem. Nie zmienia to jednak faktu, że nie nadają się do dużych remontów, ponieważ wnoszenie po nich większych przedmiotów jest albo utrudnione, albo całkowicie niemożliwe. To jedyna, aczkolwiek bardzo duża wada.

Kolejnym ciekawym modelem są schody modułowe. Co ciekawe, są one również popularne, ale nie ze względu na swoje walory estetyczne, ale cenę. Schody te być może nie wyglądają najgorzej, ale daleko im do wyglądu normalnych schodów. Są jednak bardzo funkcjonalne ze względu na to, że składają się z modułów, które do siebie po prostu dokręcamy. W każdej chwili możemy więc je zmienić na inne. Po za tym schody te są bardzo proste w montażu, co jest ogromną zaletą dla kogoś, kto nie chce płacić za dodatkowy montaż – większość jest gratisowych, ale przy dużej cenie produktu nie ma się czemu dziwić. Poza tym każdy zniszczony element może być dokupiony osobno – jeden moduł kosztuje około 200 zł. Ostatnim modelem są schody betonowe. Wykonuje się je konkretnie na wymiar, po czym stopnie montowane są na masywie betonowym. To wytrzymałe schody i na tym kończy się ich jedyna zaleta.