Rusztowania do pracy przy elewacjach
Pozostałe

Rusztowania do pracy przy elewacjach

Rusztowania to sprzęt uniwersalny, a przy ich pomocy można prowadzić na większych wysokościach wiele różnych prac budowlanych lub instalacyjnych, dlatego też w tytule naszego artykułu nie użyliśmy określenia „rusztowania elewacyjne”, gdyż takowe jako odrębna kategoria rusztowań nie istnieją. Ponieważ jednak owo określenie jest często używane wtedy, gdy rozmawiamy o pracach przy elewacjach, to i my będziemy się nim tutaj od czasu do czasu roboczo posługiwać.

Rusztowanie czy drabina przy pracach elewacyjnych?

Odpowiedź może być jedna, to oczywiste. Prowadzenie większości prac związanych wykonywaniem elewacji, jej remontem lub malowaniem jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze przy użyciu rusztowania. Mimo iż jego poskładanie, a później zdemontowanie wymaga o wiele więcej czasu i wysiłku niż ustawienie zwykłej drabiny, to w ostatecznym efekcie uzyskujemy wielokrotnie szybciej wykonane zdanie, a czas jak wiadomo, to pieniądz. Jednak przy pewnych drobnych i krótkotrwałych naprawach elewacji na niezbyt dużych wysokościach czasem stawianie rusztowania mogłoby być niecelowe, a wtedy lepiej sięgnąć po tradycyjne narzędzia. W szczególności przydać się tu mogą lekkie aluminiowe drabiny, o różnych ilościach szczebli; niektóre z nich mają nawet ochronne barierki. Skoro jednak wiemy, że mimo wszystko najwięcej prac elewacyjnych prowadzi się na rusztowaniach, to napiszemy o nich nieco więcej. Skorzystamy tu z informacji, które uzyskaliśmy w rozmowie z pracownikami wypożyczalni sprzętu budowlanego RAMIRENT.

Rodzaje rusztowań

Dokonując bardzo ogólnej systematyki rusztowań, możemy je pogrupować w trzech głównych grupach:

  • stacjonarne
  • podwieszane
  • przejezdne

W zależności od potrzeb każde z wymienionych może także być rusztowaniem elewacyjnym. Przykładami dla każdej z tych grup mogą być systemy rusztowań ramowych Blitz 70 firmy Layher. Dziesięć typowych konstrukcji stacjonarnych tej firmy posiada atest statyczny pozwalający na ich montaż do wysokości 80 m; dla większych wysokości należy wykonać odrębne obliczenia statyczne. Rusztowania te wykonane są ze stali ocynkowanej w trzech różnych klasach obciążeniowych i z szeroką gamą pomostów i drabinek. W szczególnych przypadkach prace elewacyjne można prowadzić wyłącznie na rusztowaniach podwieszanych; są to konstrukcje przytwierdzane bezpośrednio do ściany dokładnie w miejscu, gdzie jest to potrzebne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są rusztowania mobilne, których podpory zakończone są rolkami, dzięki czemu można je przesuwać po specjalnych belkach jezdnych wzdłuż całego budynku. Zarówno stacjonarne, jak i podwieszane oraz przejezdne rusztowania elewacyjne gwarantują bardzo szybki postęp robót, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa pracujących na nich robotników.