Rodzaje foteli wypoczynkowych
Meble

Rodzaje foteli wypoczynkowych

Meble wypoczynkowe najczęściej kojarzą się z prywatnymi strefami relaksu, a więc wnętrzami salonów i pokojów dziennych w domach mieszkalnych. Niemniej wygodne sofy i fotele są też niezbędnym elementem wyposażenia wielu przestrzeni publicznych oraz komercyjnych. Spotkamy je w poczekalniach przychodni lekarskich i salonów urody, hotelowych loggiach, przytulnych kawiarniach, a nawet w biurach i gabinetach firmowych.

Fotele dawniej i dziś

Fotel jest meblem znanym ludzkości od stuleci, początkowo nie zapewniał jednak swoim użytkownikom wygody, z jaką kojarzony jest dzisiaj. Pierwsze fotele to trony wykonywane z kamienia lub drewna, które miały za zadanie przede wszystkim podkreślać rangę zasiadających w nich osób, głównie za sprawą swoich pokaźnych gabarytów.

Nowoczesny fotel możemy opisać jako wygodniejszą odmianę krzesła. Miękkie, szerokie siedzisko znajduje się nieco niżej niż siedzisko krzesła, obowiązkowym elementem są także podłokietniki. Klasyczne fotele są tapicerowane w całości, inne posiadają obicia przynajmniej na siedzisku i oparciu, podczas gdy ich stelaże wykonane są np. z metalu.

Różne rodzaje foteli

Bardzo trudno jest wskazać jedną właściwą klasyfikację foteli, funkcjonuje bowiem wiele takich podziałów. Niektóre z nich oparte są o funkcję i przeznaczenie mebli (np. fotele biurowe, gabinetowe), konstrukcję (fotele kubełkowe, uszaki), a także styl i design (fotele ludwikowskie, Chesterfield itd.), przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by konkretny mebel łączył w sobie cechy wszystkich tych typów, np. fotel gabinetowy uszak typu Chesterfield.

Bez względu na miejsce wykorzystania, fotel zawsze ma przede wszystkim zapewniać maksymalną wygodę siedzącej na nim osobie. Właśnie dlatego oferta foteli jest tak różnorodna. Inne oczekiwania stawiamy meblom do pracy i do wypoczynku, toteż fotele biurowe z reguły dają wszechstronne możliwości regulacji (np. fotele na kółkach), zaś fotele do restauracji czy hotelu powinny być przede wszystkim duże i umożliwiać siedzącej osobie przyjęcie swobodnej, najbardziej komfortowej pozycji.

Ciekawym kompromisem między typowym fotelem biurowym a meblem stricte wypoczynkowym jest fotel gabinetowy. Choć umożliwia swojemu użytkownikowi komfortową pracę przy biurku, a więc jest stosunkowo wysoki, jednocześnie jest bardzo elegancki i wygodniejszy od typowego krzesła obrotowego. Fotel gabinetowy może też posiadać wbudowany, rozkładany podnóżek, jak np. model President z oferty producenta mebli biurowych Meblant.

Szukając idealnego fotela, warto zastanowić się najpierw nad miejscem i sposobem, w jaki będzie on wykorzystany. Większość sklepów meblowych podczas przygotowywania oferty grupuje swoje produkty w kategorie użytkowe. Foteli do pracy warto więc szukać wśród mebli biurowych, natomiast większych, klasycznych sprzętów np. w ofercie mebli tapicerowanych do restauracji.