Rodzaje dachówek
Pozostałe

Rodzaje dachówek

Dachówki to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do wykonywania pokryć dachowych. Mają różne kształty i wymiary, są dostępne w różnych kolorach, a dodatkowo wielu z nas kojarzą się z prawdziwym, ciepłym domem. Ich wybór na rynku jest ogromny, że katalogi producentów zawierają nawet po kilkaset stron. W jaki sposób opisać rodzaje dachówek, by opis ten był klarowny?

Podział dachówek ze względu na materiał użyty do ich produkcji

Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji dachówki dzielimy na ceramiczne i betonowe. Dachówki ceramiczne produkowane są z odpowiednio uformowanej, wysuszonej i wypalonej gliny lub iłu. To materiał znany już od kilkuset lat, wciąż bardzo popularny przy tworzeniu pokryć dachowych. Dzięki stosowanym dziś przy produkcji zaawansowanym procesom technologicznym, dachówki ceramiczne to jeden z najbardziej niezawodnych, trwałych, odpornych na działanie warunków atmosferycznych materiałów, a przy tym są wyjątkowo przyjemne dla oka. Dachówki betonowe, nazywane też cementowymi, to materiał, który również łączy bardzo dobre parametry techniczne z wysokimi walorami estetycznymi. Produkowane są z cementu, piasku i dodatku pigmentu. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych Dachlux z Warszawy, by nadać dachówkom betonowym odpowiedniej barwy, nie wystarczy wyłącznie dodatek pigmentu. Po sezonowaniu dachówki malowane są farbą akrylową. Czym różnią się od siebie dachówki ceramiczne i betonowe poza rodzajem materiału użytego do produkcji? – Dachówki ceramiczne są cięższe, co koniecznie trzeba uwzględnić przy projektowaniu konstrukcji dachu i charakteryzują się lepszą trwałością, za to cena dachówek betonowych jest niższa. Dachówki ceramiczne występują w większej ilości kolorów.

Podział dachówek ze względu na ich kształt

Najprostsze tradycyjne dachówki to tzw. karpiówkigładkie dachówki o małych rozmiarach bez żłobień. Doskonale sprawdzają się przy dachach z elementami o zaokrąglonej powierzchni. Mogą być układane w łuskę lub w koronkę. Kolejny rodzaj to dachówka renesansowa, która swój wzór zaczerpnęła z architektury włoskiej. To dachówka o charakterystycznym kształcie fali. Marsylka, którą nazywa się pierwszą damą wśród dachówek, to zakładkowa dachówka z dwoma wyżłobieniami, które są jej znakiem rozpoznawczym. Dachówki holenderki to dachówki o przekroju litery S. Dach pokryty holenderkami ma rzucający się w oczy pofalowany wygląd. Zupełnie inaczej prezentuje się oczywiście popularna ostatnio dachówka płaska, która daje wrażenie dachu pozbawionego faktury. Delikatny kształt mają także dachówki reńskie, nazywane też suwakowymi. Połączenie prostej linii dachówki listwowej z falą tworzy kształt dachówki romańskiej. Ostatni rodzaj dachówek to charakterystyczne dachówki mnich-mniszka, których nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Dachówki mnich-mniszka o przekroju litery C układane są naprzemiennie (litera C do dołu, litera C do góry – na zakładkę).

Na końcu warto też wspomnieć o rodzajach dachówek pod względem wykończenia. Wyróżniamy dachówki naturalne o matowej powierzchni, dachówki angoba o półmatowym wykończeniu, dachówki angoba szlachetna o wyrazistym połysku i dachówki glazura o bardzo silnym połysku. Wybór dachówek jest więc bardzo szeroki.