Remont

Wilgoć w domu i skraplanie pary wodnej.

Wilgoć i skraplanie się pary wodnej mogą zniszczyć wykładziny podłogowe, ściany, tynki i wywołać naruszenie elementów drewnianych. W każdym domu pojawia się taki problem, wiec musimy zapobiegać jemu. Przyczyny wilgoci mogą być różne: od wody deszczowej,dostającej się do środka przez szczeliny w dachu i ścianach, po skraplanie wody wchłanianej z gruntu. A może być przyczyną kilka zjawisk naraz, nawet innych.

 

Zacieki są spowodowane przez wilgoć dostającą do wnętrza domu bądź to z powodu zniszczenia struktury budynku, bądź na skutek nasiąkania ścian podczas długotrwałych opadów deszczu. Pierwsze zacieki pojawiają się najczęściej po gwałtownych ulewach i wystąpić może wszędzie. Często takie zacieki kończą się na pleśni w domu.

Przyczyny zacieków w domu:

*  zacieki na suficie ostatniego piętra mogą być spowodowane uszkodzeniem dachu albo zwieńczeniu muru.

* zacieki rozchodzące się po suficie  od wylotu kominka, świetlików,, załączeń dachów są spowodowane zazwyczaj uszkodzeniem elementów obróbki blacharskiej lub popękaną zaprawą tynkarską.

* zacieki mogą być spowodowane także uszkodzeniem rynien lub rur spustowych.

* zacieki rozchodzące się po murze, mogą być spowodowane połamaniem lub dziurawymi cegłami.

Podsiąkanie wody jest spowodowane wsiąkaniem wody w ściany i sufity. Miejsca, które należy przede wszystkim sprawdzić, to warstwa izolacyjna przeciwwilgociowa wokół fundamentu i folia hydroizolacyjna na parterze.Starsze domu często tego nie mają, co prowadzi do częstego podsiąkania wody.  Jeśli uszkodzone zostały istniejące izolacje lub pracująca konstrukcja naruszyła ich szczelność, plamy wilgoci mogą pojawić się mimo istniejących zabezpieczeń.Gdy warstwa izolacji przeciwwilgociowej nie jest zakopana w ziemi co najmniej na 150 mm, woda deszczowa może przenikać pod nią i wsiąkać w ściany, co z kolei powoduje powstawanie plam wilgoci na cokole przypodłogowym.

skraplanie się pary wodnej zaś ujawnia się gdy gorące, wilgotne powietrze styka się z chłodną powierzchnią , na przykład z wychłodzonymi podczas zimy szybami okiennymi lub kafelkami, następuje proces skraplanie się pary wodnej. Ze zjawiskiem tym najczęściej spotykamy się w łazienkach i kuchniach. Walka ze skraplaniem polega na znalezieniu równowagi między wentylacją a ogrzewaniem.