Przesadzamy kwiaty balkonowe Przesadzamy kwiaty balkonowe
Pozostałe

Przesadzamy kwiaty balkonowe


Wiosenne kwiaty to niezbędny element każdego balkonu, który ma stanowić zieloną ozdobę dla całego Twojego domu. Często jednak, pomimo zabezpieczenia pędów oraz pojemników przed mrozem, może się okazać, że po zimie kwiaty balkonowe potrzebują przesadzenia. Jak to zrobić, aby nie zaszkodzić roślinom? Podpowiadamy w artykule.

Na to, jakie kwiaty balkonowe uprawiać wiosną, ma wpływ przede wszystkim jego usytuowanie względem stron świata. Na balkon zachodnio-południowy, który jest najintensywniej oświetlany przez cały dzień, powinny trafić kwiaty światłolubne (np. aksamitka, bratek, nasturcja). Z kolei na balkonie wschodnio-północnym pozbawionym aż takiego dostępu do słońca dobrze poczują się m.in. barwinek, niecierpek czy fuksja, czyli kwiaty cieniolubne.

Wiosna to dobry czas, aby zadbać o te rośliny, i jeśli tego potrzebują, przesadzić je do innych pojemników. Kiedy kwiaty na balkonie są gotowe na przesadzenie? Jakie pojemniki się do tego nadają? ZIEMOVIT zna odpowiedzi na te pytania, dzięki czemu wiosną Twój balkon będzie pachnący i kolorowy.

Kwiaty balkonowe wiosną – kiedy je przesadzić?

Na początku warto przypomnieć, że sezonowe przesadzanie roślin jest konieczne, gdyż przez cały czas, nawet gdy są uśpione jesienią lub zimą, zużywają pokarm znajdujący się w podłożu i rozwijają swój system korzeniowy. Zmiana ziemi oraz pojemnika do uprawy kwiatów balkonowych to zatem kwestia czasu:

  • rośliny młode – powinny być przesadzane co rok;
  • rośliny minimum 2-letnie – powinny być przesadzane raz na kilka lat.

Istnieje jednak kilka sygnałów, dzięki którym można się zorientować, że kwiat potrzebuje przesadzenia bardziej niż inne. Jeśli zauważysz u swoich kwiatów któryś z podanych objawów, szykuj się do pracy:

  • korzenie wyrastają z otworów bocznych/dolnych doniczki;
  • bryła korzeniowa wykracza poza krawędź pojemnika;
  • na powierzchni ziemi w pojemniku zbiera się żółto-biały osad;
  • pędy są osłabione, jasnozielone, a kwiaty nie pączkują lub pączkują bardzo słabo.

Jeśli mimo wszystko chcesz jeszcze poczekać z przesadzaniem, pomyśl o zapewnieniu kwiatom balkonowym substancji odżywczych w inny sposób. Przyda się do tego nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVIT.

Przesadzanie kwiatów na balkon – jaki pojemnik i jakie podłoże wybrać?

Wybór nowej doniczki lub skrzynki do kwiatów zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo od ostatniego przesadzania rozwinął się jej system korzeniowy. Ogólna zasada głosi, że:

  • w przypadku małych roślin średnica nowego pojemnika powinna być większa o 2–4 cm;
  • w przypadku dużych roślin średnica nowego pojemnika powinna być większa o 5–10 cm.

Ważne jest to, aby kształt nowej doniczki był podobny do starej – ma on odzwierciedlać to, jak wygląda bryła korzeniowa rośliny. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na obecność otworów na dnie pojemnika, zapewniających kwiatom balkonowym odpływ wody. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego została wykonana doniczka, np. glina – w przeciwieństwie do plastiku oraz ceramiki usprawnia parowanie wody, co ma swoje plusy i minusy.

Przy wiosennym przesadzaniu kwiatów należy użyć takiej ziemi, która zagwarantuje im odpowiednie wchłanianie składników odżywczych oraz optymalną wilgotność. Rozwiązaniem może być ziemia do kwiatów balkonowych ZIEMOVIT, dodatkowo sprzyjająca zdrowotności i odporności roślin. Zanim jednak wypełnisz pojemnik ziemią, na jego dno wysyp warstwę drenażu, składającą się z keramzytu, fragmentów porcelany czy kamyków zapewniających systemowi korzeniowemu rośliny dostęp do tlenu.