Dekoracje wnętrz,  Podłogi,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Podłogi betonowe

Beton zyskuje na popularności jako materiał podłogowy, szczególnie w miejscach przypominających pomieszczenia przemysłowe, takich jak kuchnie urządzone w stylu punktu gastronomicznego. Minusem takiego betonu jest to, ze jest dość zimny pod stopami i bezlitosny dla przedmiotów, które na niego upadają. Łatwo również ulega zaplamieniu, jeżeli nie jest odpowiednio zaimpregnowany.

Beton może wyglądać bardzo atrakcyjnie, gdy zostanie wypolerowany do połysku pod warunkiem, ze jest w dobrym stanie, zastosowanie samopoziomującej podłogi zapewni pozbycie się wszystkich nierównych miejsc. Przy większych obszarach zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy położą i wypolerują podłogę. Mogą oni również dostarczyć bardziej egzotyczne wykończenia z betonu, jak terazzo, które stanowi kompozycję betonu i okruchów marmuru, wypolerowane na wysoki połysk. Gładkie podłogi betonowe stanowią dobrą bazę dla malowanych wzorów. Niektóre farby podłogowe są specjalnie przygotowywane do malowania betonu, chociaż ich kolory mają zabarwienie charakterystyczne dla pomieszczeń przemysłowych.

Najlepszym produktem na takie betony jest stosowanie samopoziomujących mas posadzkowych. Wymieszajmy masę zgodnie z instrukcją producenta, a następnie wylejmy na podłogę, po zwalając na to, aby sama znalazła swój poziom. W zastygającej masie można wykonać patykiem różne efekty dekoracyjne, jak na przykład wzór płyt chodnikowych.

Narzędzia i materiały do realizacji tego zadania:

* grunt oraz pędzel

* samopoziomująca masa posadzkowa

* wiadro do mieszania

*mieszadło

* packa tynkarska

* patyk do tworzenia efektów dekoracyjnych

*farba, pędzel lub wałek.

1. Wyczyśćmy podłogę, wymiatając wszystkie luźne lub złuszczające się miejsca posadzki i nanieśmy rozcieńczony wodą środek gruntujący.

2. Wymieszajmy masę posadzkową, a następnie ostrożnie wylejmy ją na podłogę, pracując od najdalszego narożnika w kierunku drzwi. Packą tynkarską rozprowadźmy masę do wszystkich narożników, a następnie pozwólmy na jej zastygnięcie.

3. Do utworzenia efektu płyt chodnikowych wykorzystajmy patyk, którym zaznaczymy linie pomiędzy płytkami.

4. Jeżeli chcemy podłogę pomalować, poczekajmy do zupełnego wyschnięcia masy. Najpierw zagruntujmy powierzchnię środkiem gruntującym ogólnego zastosowania i pozwólmy na jego wyschnięcie. Malujmy specjalną farbą do betonowych podłóg nakładaną pędzlem lub wałkiem. Zacznijmy w przeciwległym do drzwi narożniku pomieszczenia i malujmy w kierunku wyjścia.