Jak zagospodarować komórkę?
Dekoracje wnętrz

Skąd wzięła się nazwa paneli podłogowych?

W dawnych czasach nie było mowy o montowaniu tanich paneli podłogowych, ponieważ ich wówczas nie było. Jeżeli już ktoś chciał mieć drewno na podłodze to wybierał deski, ewentualnie parkiet. Większość osób tak robiła. Ludzie jednak szybko odwrócili się od tego typu rozwiązań. Potęgowała w nich chęć zmiany, która nadeszła dość szybko. Dostępność dywanów, wykładzin czy gumolitów stała się faktem. Pociągnęła ona za sobą zainteresowanie potencjalnych klientów. Szybko więc stało się jasne, że Polacy nie chcą mieć drewna w domu, a przynajmniej wtedy nie chciano. Zainteresowanie sztucznymi materiałami było dość powszechne. Niskie ceny i krótki montaż były dodatkowym atutem, które decydował o zakupie tego czy innego rozwiązania. Czy drewno poszło w odstawkę? Na pewien okres na pewno. I choć dzisiaj nikt tego nie dostrzega, był okres kiedy drewna tak po prostu, po ludzku, się nienawidziło. Proste? Mam nadzieję, że tak.

Nadeszły jednak czasy, w których to nie drewno gra pierwsze skrzypce, a panele podłogowe. Czym są i dlaczego stały się aż tak popularne? Powodów może być co najmniej kilka, nie mnie decydować o tym czy złych czy nie. Prawdę mówią panele są również nazywane deskami warstwowymi, co ma związek z ich budową. Nie ulega wątpliwości, że są one w miarę tanie, a dają podobny efekt do desek, z tym że nie są tak kłopotliwe w czyszczeniu. Jeżeli ktoś miał kiedyś deski to wie o czym mówię – osoba, która nie miała z tym styczności, nigdy się tego nie dowie. Dodatkową zaletą jest to, że panele się po prostu szybko montuje – szybko i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy. Montaż można wykonać samemu, a jego czas nie powinien wynieść więcej jak jeden dzień. W tym czasie zaoszczędzimy kupę pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić specjalistom od montażu podłóg – podłoga drewniana ma to do siebie, że jest bardzo ciężka i czasochłonna w ułożeniu, dokładne przeciwieństwo paneli podłogowych. Co ciekawe, panele podłogowe mogą wyglądać jak posadzka z dylu, deski parkietowej, parkietu, mozaiki itp. Wzorów jest naprawdę cała masa i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Skąd jednak wzięła się nazwa paneli podłogowych/drewnianych. Głównym tego powodem jest warstwowa budowa panela. Tak naprawdę swoją budową przypominają one panele laminowane. Nie jest to jednak dobre nazewnictwo ze strony producentów. Wolą oni raczej, by panel był nazywany deską warstwową. Dlaczego? Zasłaniają się tym, że panele w całości zbudowane są z drewna – tylko nieliczna część produktów jest stworzona z płyt drewnopochodnych. Co więcej warstwowa budowa paneli jest niezwykle bezpieczna. W przypadku drewna musimy znać się na jego właściwościach, prawidłowej ochronie czy czyszczeniu. Z kolei panele nie potrzebują, byś wiedział o nich wszystko. Składają się z kilku warstw, dzięki czemu zapewniają pewną dozę bezpieczeństwa i stabilności. Poza tym swoim wyglądem przypominają często drewno, które jest w gruncie rzeczy dużo kosztowniejsze, trudniejsze w montażu, a także niespecjalnie łatwe w codziennym czyszczeniu.