Domowa biblioteczka
Dekoracje wnętrz

Panele podłogowe – co warto o nich wiedzieć. Jak są zbudowane?

Panele podłogowe są pierwszorzędnym hitem w polskich marketach. Sklepy te, często prześcigają się w różnego rodzaju promocjach. Chcą byś zdecydowanie na czele, jeżeli chodzi o przystępność cenową produktu oraz jego jakość wykonania. Ale dlaczego widać to tylko na przykładzie paneli podłogowych? Dlaczego są one traktowane lepiej od innych produktów wierzchnich? Najważniejszym argumentem dla sklepu wydaje się być sprzedaż. Skoro jest zainteresowanie, to trzeba je odpowiednio doszlifować, by klienci nie wybrali czasem sklepu z naprzeciwka. Nie jestem dobry z marketingu oraz zagrywek, jakich dopuszczają się sklepikarze. Mnie interesuje produkt, który kupuje. Zastanawiając się nad popularnością paneli podłogowych doszedłem do wniosku, że jest to spowodowane niską ceną produktu, łatwością montażu, mnogością wyboru oraz estetyką – trzeba przyznać, panele potrafią być naprawdę piękne. Co warto więc o nich wiedzieć? Czym szczególnym się wyróżniają? Jak są zbudowane? W dzisiejszym teście postaram się odpowiedzieć wam na kilka tych istotnych pytań.

Co warto wiedzieć o panelach? W zasadzie nie dużo. Różnią się kolorem, stylem, a nawet wielkością. Niektóre firmy bardziej trwają o jakość wykonania, a inne bardziej o walory estetyczne. Każdy jednak przekonuje, że to jego produkt jest najbardziej wyjątkowy, warty uwagi. Zasadniczo ważną kwestią jest też to, że są różne klasy ścieralności. Jedne są więc grubsze od innych, zapewniając lepsza powierzchnię, która tak naprawdę przyczynia się do tego, iż panele nie ulegną szybkiemu zniszczeniu – mniejsza podatność na gniecenia, zarysowania i inne problemy. Panele podłogowe nie są też odporne na wodę. Nie ulega wątpliwości, że jest to ich główny problem. Oczywiście są sposoby na zaradzenie sobie z takimi sytuacjami, bo zawsze można kupić specjalny klej, który wciera się pomiędzy szczeliny – woda się nie wchłania. Jeżeli jednak zdarzy nam się wylać troszkę wody w panele i nie zdążymy odpowiednie zareagować – np. woda pozostanie tam przez całą noc – to możemy być pewnie, że napuchnie nam niezły balon. To najgorsze co może się zdarzyć, a jest to stosunkowo proste do wykonania.

No dobrze, skoro proste wiadomości mamy już za sobą to teraz warto dowiedzieć się czym szczególnym się owe produkty wyróżniają. Tak naprawdę są innej budowy, czego ciężko nie nie zauważyć. Są po prostu inne. Ich struktura, jakość wykonania, kolorystyka czy ogólne założenia. To coś całkowicie innego od drewnianych desek. Czy kiedyś zastanawialiście się z czego dokładnie zbudowane są panele? Zapewne nie, bo po prostu są i tyle. Nie zagłębialiśmy się szczególnie z czego są wykonane, czy jest to trwałe i czy ma to jakiś wpływ na ich funkcjonowanie. Prawda jest jednak taka, że panele podłogowe są wykonane z dwóch lub trzech warstw różnych gatunków drewna. Dzielimy je na trzywarstwowe o grubości 10-22 mm oraz dwuwarstwowe 10 i 14 milimetrów. Często bywa tak, że różne warstwy składają się z kilkudziesięciu gatunków drewna – ciężko to pojąć. Może to więc być sosna, dąb lub buk. Dla nas najważniejsza jest jednak odporność. I w tym temacie powinniśmy szukać najwięcej.