Jak prawidłowo układać panele podłogowe?
W dawnych czasach ludzie nie mieli zbyt dużego wyboru pod względem aranżacji wnętrz. Nie było aż tylu mebli, dekoracji, czy elementów zdobiących ściany lub podłogi. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo ograniczonego wyboru ludzie byli bardziej szczęśliwsi – większość miała po prostu to samo, więc w zasadzie nie było się czym chwalić. W dzisiejszych czasach mamy wszystko, co moglibyśmy sobie wymarzyć. Nie ma praktycznie rzeczy nie możliwych i z tego samego złożenia wychodzą producenci dodatków, dekoracji, mebli, farb, czy podłóg. Istnieje tak ogromny wybór, że ciężko jest się zdecydować na jedną rzecz – najczęściej decydujemy się na coś pod wpływem ceny lub estetyki danego wykończenia.
Jak jest w przypadku paneli, które są najbardziej popularnym i najczęściej kupowanym przedmiotem w sklepach budowlanych? Panele mają się całkiem dobrze. Istnieje masa producentów zapewniają dobrej jakości panele w przystępnej cenie – trzeba szukać. Wzornictwo też jest szalenie zróżnicowane. Kolorów też nie jest mniej. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dlaczego panele są aż tak popularne? Pierwszym czynnikiem jest z pewnością cena. Są to jedne z najtańszych „podłóg” do wyłożenia w domu. Dodatkowo cechują się nienagannym i nowoczesnym wyglądem, często imitując drewno. W dodatku są wykonane z dobrej jakości drewna, o czym nie wszyscy wiedzą. Nie ulega więc wątpliwości, że ich popularność będzie stale rosła – szybko nie spadnie.
Skoro poruszyliśmy już kwestię łatwego montażu, to może opiszmy dokładnie na czym ten proces polega. W zasadzie istnieje kilka różnych sposób, które można uznać za wygodne podczas układania paneli. Ja posłużę się trzema najskuteczniejszymi sposobami montażu. Nie są one zbyt skomplikowane, więc pewnie większość z was sobie z nimi poradzi. Pierwszym sposobem jest ułożenie ich jako posadzki pływającej. W ten sposób możemy ułożyć panele bez potrzeby kleju. Najlepiej sprawdzą się tu panele trzywarstwowe. Które mają specjalne wyprofilowane krawędzie. Producenci określają to mianem „clic”. Drugim sposobem montażu paneli jest przyklejenie ich do podkładu.
W zasadzie jest to czynność niezbędna, ale tylko w przypadku paneli dwuwarstwowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzi, by sposób ten zastosować także w przypadku paneli trzywarstwowych. Producenci zalecają montaż paneli w tej sposób, jeżeli mamy zamontowane ogrzewanie podłoża. Trzecim sposobem zamontowania paneli jest przyklejenie ich do podkładu. Ten sposób nadaje się idealnie do montażu najgrubszych paneli – o grubości 22 milimetrów. Co ciekawe, można je zarówno przybijać, jak i przyklejać do legarów, albo zastosować obie metody jednocześnie.