Co z panelami na ogrzewanym podkładzie? Można?
Dekoracje wnętrz

Co z panelami na ogrzewanym podkładzie? Można?

Panele podłogowe są produktem naprawdę przystępnym pod względem ceny i możliwości. Poza tym wyglądają pięknie, a już coraz lepsze modele można nabyć za przysłowiowy psi grosz. Nie można im też odmówić wytrzymałości oraz jakości wykonania, bo coraz to nowsze modele prezentują coś całkiem innego – oczekiwanego przez rynek. Co więcej, praktycznie każdy z moich znajomych posiada panele w swoim domu. Nie dziwię się, bo i zwiększa to estetykę mieszkania, jest tańsze w kupnie, łatwiejsze w montażu, a przed wszystkim prostsze w sprzątaniu – wystarczy przejechać raz dziennie odkurzaczem. Widać, że Polacy pokochali ten trend – nie dziwmy się, bo na zachodzie jest podobnie, jednak z dużo mniejsza pompą.

Montaż paneli wydaje się być stosunkowo prosty, prawda? Pewnie i ty masz za sobą nie jeden remont i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego jak panele się składa, czy łączy. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym jak zamontować panele na ogrzewanym podkładzie? Czy jest to w ogóle możliwe? W gruncie rzeczy da się to zrobić, warto jednak już na samym początku zgasić płomienny zapał co poniektórych osób, ponieważ nie wszystkie panele się do tego nadają. Wszystko zależy od drewna z jakiego panele się składają. Najlepszym wyborem okażą się gatunki, które są odporne na spore wahania temperatury. Muszą mieć także niski współczynnik skurczu oraz rozkurczu. Takie właściwości zapewni nam jedynie kilka rodzajów drewna – większość dość egzotycznych. Do tego nada się: doussie, jatoba, iroko, merbau, tek czy dąb. Jeżeli mieliśmy chrapkę na buk, to niestety będziemy musieli z niego zrezygnować.

Co ciekawe, wybór odpowiedniego gatunku drewna nie rozwiązuje naszych problemów. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy kupić panele czy nie jest klej łączący warstwy – nie może on być zwykły, potocznie stosowany we wszystkich panelach. Może bowiem okazać się, że mimo wyboru dobrego gatunku drewna panele nie spełnią naszych wymagań, a wszystkiemu będzie winny klej, który po prostu nie był odporny na wahania temperatury – w ten sposób elementy się rozwarstwią (pod wpływem ciepła). Proponuje zakupić odpowiedni model paneli, gdzie producent zadeklarował się, że są one odporne na wahania temperatury. Wtedy będziemy mieli pewność, że panele podłogowe wytrzymają temperaturę stosowaną przy ogrzewaniu podłogowym.

Panele podłogowe – co warto o nich wiedzieć. Mocno nasłoneczniony pokój i bakterie.

Wyobraź sobie sytuację, że wchodzisz do najbliższego marketu budowlanego i oglądasz interesujące cię rzeczy. W nagłym momencie przypomniałeś sobie, że twoja dotychczasowa podłoga wymaga gruntownego remontu. Zastanawiasz się co by mogło pasować do twojego wnętrza, co jest nowoczesne, a jednoczenie niezbyt drogie. Pomysłów na urządzenie podłogi może być co najmniej kilka, ale nagle widzisz wielki szyld z napisem PROMOCJA. Co to takiego? Kierujesz swoją uwagę do najbliższej alejki, gdzie twoim oczom ukazuje się całkiem pokaźna ilość paneli. Decydujesz się, że to właśnie one będą zdobić podłogę w twoim mieszkaniu. Zasadniczy problem to wybór. Dostępne są bowiem różne rodzaje paneli. Różnią się wielkością, wyglądem, kolorem, a także i ceną. Wszystko to jest decydujące. Wybierasz odpowiadający ci model i wracasz do domu. Montaż paneli skończony – trwał dosłownie chwilę. Po jakimś czasie uświadamiasz sobie, że kolor, który wybrałeś był inny, że ten obecny wcale go nie przypomina. Co się więc stało? Czy ciężko ci wyobrazić sobie taką sytuację? Mnie nie, bo jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach, wydarzeniach, które mogą spotkać także i ciebie.

Powyższe wyobrażenie to tylko jeden z nielicznych przykładów na to, że panele mogą zmienić swój pierwotny wygląd. Wpływ na to może mieć kilka czynników. Mi najbardziej znanym jest słońce, a konkretniej promienie słoneczne. Istnieją bowiem gatunki drzew, które są wyjątkowo narażone na promienie UV. Dobrym przykładem może być wiśnia czy sosna, która pod wpływem ciągłego promieniowania może zmienić kolor na bardziej czerwony. To fakt, któremu ciężko jest zaprzeczyć – merabu staje się szary. Jeżeli nasz pokój jest bardzo słonecznym miejscem – nasłonecznionym przez cały dzień – to warto zrezygnować z drewna, które jest wrażliwe na słońce. Ponadto powinno być zabezpieczone olejem. Istnieją tez panele, które mają specjalną powłokę pokrytą lakierem chroniącym je przed promieniami UV. Wybór z pewnością nie będzie prosty, ale opłacalny. Gwarantuje ci to.

Przyszła pora na przykład bakterii. Jakiś czas temu kumpel zapytał mnie, czy istnieją panele podłogowe, które są odporne na bakterie i grzyby. Nie wiedziałem co mu odpowiedzieć – myślałem, że zwariował. W końcu jednak musiałem zebrać się na jakąś wypowiedź. Powiedziałem, że nie ma czegoś takiego. Rzecz jasna nie była to odpowiedź poparta na mojej wiedzy. Po prostu tak strzeliłem z głupoty. Temat jednak mnie zaintrygował, więc postanowiłem przeszukać stosownych informacji na temat ochrony od domniemanych bakterii czy grzybów. Okazało się, że kolega miał rację, a ja byłem w błędzie. Na rynku rzeczywiście istnieją panele, które są w stanie chronić nas przed szkodliwym działaniem bakterii lub grzybów. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nanocząsteczkom, które są zawarte w lakierze. To właśnie one są odpowiedzialne za niszczenie drobnoustrojów – oddziałują na nie elektrycznymi ładunkami. Co ciekawe, tego rodzaju panele są polecane alergikom. Widać, że człowiek potrzebuje nauki przez całe swoje życie. Zdziwieni?