Oświetlenie pokoju dziennego
Dekoracje wnętrz,  Oświetlenie,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Oświetlenie pokoju dziennego

Oświetlenie pokoju dziennego powinno być zmienne i estetyczne, aby w ciągu dnia światło do pracy lub czytania skierowane było dokładnie na wykonywane zadanie, natomiast wieczorem nastrojowe i dekoracyjne oświetlenie tworzyło nastrój do wypoczynku. 

Aranżacja oświetlenia pokoju dziennego

Prawdziwa sztuka aranżacji oświetlenia polega na tym, by uzyskać odpowiednią równowagę, a światło tak uregulować, by było odpowiednie do każdej czynności lub wydarzenia. Wpływ na rodzaj oświetlenia potrzebnego w pokoju ma również kolor i wykończenie ścian, podłóg oraz mebli. Na przykład w pomieszczeniu o białych ścianach z kilkoma obrazami lub inną dekoracją, z jednolitymi jasnymi dywanami i z obiciami neutralnymi lub w neutralnym kolorze, światło będzie się w dużym stopniu odbijać, dlatego potrzeba będzie mniej źródła światła i o mniejszym natężeniu. Natomiast w pokoju o ciemnych ścianach, z ciężkimi bogatymi dywanami i dekoracyjnymi obiciami mebli potrzeba będzie więcej takich punktów, ponieważ każdy ciemny przedmiot absorbuje pewną ilość światła dziennego. Wykończenie matowe zwykle wchłaniają światło, podczas gdy przedmioty lśniące odbijają je. Dlatego takie tkaniny jak zamsz czy filc i pokrycia z włosem będą ograniczały skuteczność oświetlenia, natomiast jedwab, przedmioty lakierowane będą je wzmacniały.

Oświetlenie w pokoju dziennym

Planując oświetlenie pokoju dziennego powinniśmy pamiętać, że wchodząc do pokoju potrzebujemy centralnego światła rozjaśniającego całe pomieszczenie. Tradycyjnie jest to żyrandol, ale w nowoczesnych domach zastępuje się go szeregiem reflektorów punktowych wbudowanych w sufit lub lamkach ściennymi.

Aranżacja pokoju dziennego  uwzględnia zwykle trzy lub cztery poziomy oświetlenia. Pierwsza stanowi ogólne nastrojowe padające z żyrandola i innych źródeł, jak kinkiety ścienne. Są one zwykle podłączone do ściemniacza , dzięki czemu natężenie oświetlenia można zmniejszyć, by zmienić nastrój. W celu wybrania innych poziomów oświetlenia, należy najpierw określić konkretne strefy w pokoju. Jeżeli znajduje się w nim stół lub biurko będzie potrzebne oświetlenie do pracy. Takim światłem należy także oświetlić fotele, kanapy, na których będzie się czytało gazety czy książki. Źródłem światła mogą być bardzo różne, od zainstalowania na ścianie podświetlenia, do wbudowanych w sufit reflektorów punktowych, których snop światła skierowany jest na wybrany obiekt. Regulowane reflektory świetlne mają szeroki zasięg światła, ale zwracają uwagę na miejsce centralne.

Lampy w pokoju dziennym

Choć światło służy zwykle do rozjaśniania obiektów i stają się dzięki temu bardziej widoczne, można je również stosować do maskowania pewnych obszarów i do optycznego powiększenia pokoju. Jeżeli odsuniemy od ściany większe meble i umieścimy za nimi kilka kloszy wolframowych kierujących światło ku górze, będzie się ono odbijać do ścian i pokój sprawi wrażenie większego. Można także skierować światło tak aby nie padało na obszary, których nie chcemy widzieć, pozostaną w cieniu i schowają się w tle.

Pięknie oświetlony pokój dzienny