Dekoracje wnętrz,  Kuchnia,  Łazienka,  Remont,  Rozwiązania aranżacji wnętrz,  Sypialnia

Okna w domu.

Okna powinny nam oświetlać dobrze mieszkanie i dobrze izolować przed zimnym powietrzem zwłaszcza w zimie a także hałasem. Muszą być także trwałe i łatwe konserwacji.

Okna możemy kupić różnej wielkości, tak samo jak w różnej oprawie. Są okna plastikowe, drewniane i o różnych rodzajach szybach. Większość osób kupuje okna plastikowe, ponieważ są tańsze a coraz bardziej lepsze jakościowo. No i co najważniejsze nie wymagają renowacji tak jak drewniane. Ale są osoby, które nie lubią sztucznych tworzyw i wybierają tworzywa drewniane, bo są ładniejsze, cieplejsze i zdrowsze a czasem nawet trwalsze.

Plastikowe okna mają budowę komorową. Im więcej mają komór tym jest lepsza izolacja cieplna. Kupujemy przeważnie z 3 komorami, bo cena jest niższa, ale polecamy kupować z 5 komorami, ponieważ lepiej utrzymują ciepło. Okna plastikowe przeważnie mają ramy białe, ale mogą być także barwione. Ale niestety kolorowe są co najmniej 30%  droższe niż zwykłe.

 

Okna drewniane wykonane z dobrego surowce, dobrze zakonserwowane i pokryte dobrym lakierem są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają tak częstej konserwacji jak te, które są źle pokryte. Mogą stanowić ozdobę mieszkania tak samo jak meble. Wykonywane są zazwyczaj z trzech warstw drewna klejonego, co zapobiega pęcznieniu. Przeważnie jest to drewno sosnowe ale może być także dębowe lub egzotyczne. W tego typach okien istotna jest grubość ram a nie ilość profili jak u plastikowych. Powłoka wykończeniowa powinna być dosyć gruba, aby była trwała.

Szyby w oknach nowoczesne mają szyby zespolone, między którymi znajduje się hermetyczna przestrzeń wypełniona powietrzem lub gazem szlachetnym. Dużo producentów pokrywa wewnętrzną taflę szkła powłoką tlenków metali. Taka powłoka zatrzymuje ciepło uciekające z pomieszczenia, dzięki czemu płacimy mniejsze koszty ogrzewania. Jeżeli mieszkamy w miejscu tłocznym i gdzie często się kurzy najlepiej kupić szyby samoczyszczące. Specjalne powłoka pod wpływem promieni UV i deszczu sama się czyści. Po odparowaniu nie ma śladów zacieków.