Oświetlenie,  Remont,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Okna na podasze.

Okna także często montujemy na poddasze, tego typu okna powinny być bardziej odporne na różnego typu warunki atmosferyczne. Okna tego typu możemy kupić; obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe, rozwieralne. 

 

Szyby w takich oknach powinny być nisko emisyjne o dobrym  współczynniku przenikania ciepła U i trwałe profile a także powinny posiadać specjalny kołnierz uszczelniający, dostosowany do rodzaju pokrycia dachu. Okna powinny być szczelne, dlatego trzeba starannie wywinąć izolację przeciwwilgociową na zewnętrzną stronę ościeżnicy oraz zamontować rynienkę odwadniającą. Takie elementy można zamontować na każdym dachu nawet zupełnie płaskim.

 

Najlepiej okna dostosować do pomieszczenia, czyli powierzchnia szyb będzie równa około 10 % powierzchni podłogi, aby pomieszczenie miało dużo światła. Okna poddaszowe są przeważnie standardowe, ale także można zrobić na zamówienie o różnych kształtach czy wymiarach. Im płaski dach tym większe powinno być okno dachowe.

Okna dachowe obrotowe to okno, w którym oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Takie okno jest lepiej umyć, ponieważ gdy obrócimy go maksymalnie to zewnętrzną szybę szybko umyjemy.

Okno uchylne to okno, w którym oś obrotu umieszczona jest w górnej części ramy. I przy takich oknach możemy je umyć tylko jeżeli jedno okno jest obok drugiego i wychylając się z jednego myjemy drugie i na odwrót.

Okno uchylno- obrotowe są to okna , które posiadają cech okien wcześniej opisanych tylko razem, czyli możliwość dwóch sposobów.

Okna rozwieralne to okna, w których oś obrotu znajduje się w bocznej krawędzi ramy.