Dekoracje wnętrz,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Okna i ich wystrój.

Okna w domu są bardzo ważnym elementem, ponieważ można przez nie wyglądać na zewnątrz i wpuszczają do pomieszczenia światło. Tradycyjne okna kiedyś były małe, ponieważ szkło było drogie i wyrabiano je w małej postaci, a teraz nawet buduje się całe okna z szkła, tylko z specjalnego szkła hartowanego.Zanim tak naprawdę weźmiemy się za ozdabianie okna należy określić dokładnie styl, kształt i liczbę okien w pokoju. Trzeba pomyśleć ile one światła wpuszczają do pokoju. Jeżeli w pokoju jest jedno lub dwa okna małe okna, najważniejsze będzie zaprojektowanie takiej dekoracji, która nie ograniczałaby ani nie utrudniała dostępu światła. Jeżeli mamy zaś wiele wysokich okien i pokój jest ułożony w miejscu gdzie jest dużo światła, możemy sobie pozwolić na bardziej skomplikowane dekoracje i lambrekiny, które przysłaniają wpadające do pokoju promienie słoneczne.

Okno samo w sobie może mieć interesujący kształt lub styl, przyczyniając się do ciekawego wystroju wnętrza. W takim przypadku powinniśmy jak najbardziej ograniczyć dekorowanie okna, aby pozostawało takie jak jest. Zasłony, firanki powinny być proste i podkreślające kształt okna. Współczesne okna otwierane pionowo lub na boki bez dzielonych szyb lub nowoczesnych ram PCV rzadko stanowią ciekawy wystrój, dlatego mogą być zamaskowane nawet jakąś tkaniną. Interesujące okna i elementy ich wyposażenia obejmują drzwi balkonowe otwierające się na balkon lub ogród. Należy je starannie udekorować, aby nie utrudniać do nich dostępu. Okna zaś otwierane pionowo z sześcioma lub ośmioma szybkami zasługują na specjalną ozdobą, aby ich styl podkreślić. Jeżeli mamy okna w domu okrągłe, które ostatnio często są kupowane lub owalne to nie warto je przykrywać draperiami. Za to można na parapecie ustawić jaką ozdobę z porcelany lub kwiatka ładnego, który będzie wypełniał przestrzeń. Bardzo trudnym oknem do ozdoby jest okno wykuszowe, je należy specjalną metodą ozdobić lub zastosować do każdego z osobna rolety.

Pochyłe okna lub świetliki na poddaszu stanowią problem jeżeli chodzi o ich ozdobienie i to nie mały. Jednak można zebrać zasłony wzdłuż pochyłego dachu dzięki przymocowanemu do ściany cienkiemu karniszowi. W przypadku dużych okien  typu Velux, można zainstalować roletę. Jeżeli tego typu okna znajdują się nad zlewem czy w łazience najlepiej je ozdobić bezpośrednio na oknie. Bardzo fajnym pomysłem jest także zamiast dekoracji zamontowanie szkła octanowego.