Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe – charakterystyka
Pozostałe

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe – charakterystyka

Standard nowo powstających budynków zmienia się wraz ze zmianą przepisów prawa budowlanego, wprowadzeniem nowych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, ale przede wszystkim zmienia się z powodu rosnących wymagań kupujących. Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe posiadają dziś rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu na rynku oferowane były w budynkach o charakterze luksusowym.

„Mieszkania oferowane dziś przez deweloperów praktycznie w niczym nie przypominają tych oddawanych do użytku w czasach transformacji ustrojowej. Wykonane są przy pomocy niedostępnych wówczas technologii i materiałów budowlanych, mają większe metraże lokali mieszkalnych, zaś same budynki są zaprojektowane i wykonane tak, by nie tylko gwarantowały długotrwałe i wygodne użytkowanie przez mieszkańców, ale i cieszyły też oko” – charakteryzuje nam nowoczesne budownictwo ekspert z firmy budowlanej EKOBUD z Brwinowa.

Nowoczesne budownictwo: odpowiedź na potrzeby mieszkańców

W nowych budynkach wykorzystuje się bardzo wydajne materiały konstrukcyjne i wykończeniowe, pozwalające na przykład (w połączeniu z energooszczędnymi oknami i drzwiami) na coraz lepszą termoizolację konstrukcji domu i jego poszczególnych lokali, dużo lepsze doświetlenie pomieszczeń i części wspólnych inwestycji (rozwiązanie to obniża pobór energii elektrycznej). Współczesne budownictwo w częściach wspólnych oferuje mieszkańcom sporo komfortu: klatki schodowe i korytarze są przestronne, często ciągom komunikacyjnym towarzyszy też instalowana nawet w kilkukondygnacyjnych budynkach winda.

Nowe inwestycje nierzadko wyposażone są w przestrzeń oczekiwania dla gości, recepcję i położone na parterze pomieszczenia umożliwiające mieszkańcom przechowywanie rowerów, wózków dziecięcych, sprzętu sportowego itp. Do tego budynki mogą być standardowo wyposażone w monitoring czy rolety antywłamaniowe, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa lokatorów. Projektanci nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego coraz częściej starają się tworzyć budynki o nieco minimalistycznym, ale jednocześnie nie pozbawionym uroku wyglądzie i dodatkowo zgrabnie wkomponować je w otoczenie. Elewacje nowych budynków zazwyczaj utrzymane są w stonowanych barwach, często przełamanych jednak dla estetycznego kontrastu luksusowymi materiałami dekoracyjnymi, jak piaskowiec, granit, marmur czy drewno.

Mieszkania szyte na miarę

Coraz rzadziej deweloperzy oferują kupującym mieszkania bez balkonu, bo takie lokale zwyczajnie sprzedają się słabo. Same mieszkania gwarantują nabywcy nie tylko wygodę użytkowania, ale i możliwość wpłynięcia na ich kształt w trakcie budowy inwestycji, o ile tylko zmiany nie ingerują w konstrukcję budynku. Łatwo wtedy o postawienie dodatkowej ścianki działowej i wyodrębnienie nowej toalety czy garderoby, o wiele łatwiej też o dostosowanie lokalizacji punktów poboru mediów oraz ich liczby. W nowoczesnych mieszkaniach bez problemów wydziela się ich poszczególne strefy (jadalniana, sypialniana, dziennego pobytu itp.), zaś same pomieszczenia najczęściej mają kształt zbliżony do kwadratu i są łatwe do urządzenia/umeblowania. Bez przeszkód zastosujemy w nich ergonomiczne rozwiązania, np. przyjazne użytkownikowi ustawienie mebli i sprzętów AGD w kuchni czy dogodne położenie urządzeń sanitarnych w łazience. Standardem coraz częściej jest też stosowanie ogrzewania podłogowego, co umożliwia usunięcie kaloryferów ze ścian. Dzięki takiemu podejściu można wykorzystać posiadaną przestrzeń mieszkalną do maksimum.

Mieszkania w dobrej lokalizacji

Dla kupujących nowe mieszkania od dewelopera liczy się również ich lokalizacja. Najlepiej, by inwestycja taka położona była w zasięgu transportu zbiorowego, jednak w cichej i urokliwej okolicy. A że o działki w centrach miast coraz trudniej (są drogie i pozyskują je inwestorzy realizujący budynki komercyjne, np. biurowce), to deweloperzy nie tylko sięgają po parcele na obrzeżach miast, ale i poza ich granicami. Tam nie tylko ceny gruntów są tańsze, ale i o organizację całego osiedla o wiele łatwiej. Dlatego nowe mieszkania pod Warszawą, Krakowem, Poznaniem czy Gdańskiem cieszą się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem. Miejscowości okalające metropolie są dobrze skomunikowane, oferują nowym obywatelom szybszy niż w miastach dostęp do swoich instytucji i infrastruktury społecznej (urzędy, handel, usługi itp.), a jednocześnie pozwalają na lepszy wypoczynek: położone są na uboczu i wśród zieleni. Do tego sami deweloperzy dbają o najbliższe otoczenie inwestycji, planując pieczołowicie położenie terenów zielonych, wytyczając alejki spacerowe, budując małą architekturę, tworząc kolorowe place zabaw itp.