Nowe rodzaje trawy syntetycznej
Pozostałe

Nowe rodzaje trawy syntetycznej

Syntetyczna trawa to produkt zdobywający na całym świecie coraz większą popularność. Choć jej początki sięgają połowy poprzedniego stulecia, to jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne i nowe rodzaje tego produktu sprawiły, że dziś interesują się nim nie tylko zarządcy obiektów sportowych i właściciele ogrodów.

Popularne rodzaje sztucznej trawy

Sztuczna trawa do ogrodu to nawierzchnia syntetyczna, która powstaje z bardzo mocnego i niezwykle elastycznego podkładu, na którym umieszczane są wysokiej jakości włókna, które zwykle wykonane są z poliuretanu.
W zależności od tego, gdzie trawa będzie wykorzystywana, dostępne są jej dwie odmiany, czyli monofilowa oraz fibrylowana. Różnica między nimi tkwi w sposobie wykonania włókna — pierwsza wersja przyjmuje postać splotu pojedynczych pasm, natomiast druga to ponacinana i odpowiednio poskręcana jedna taśma.

Jakie zalety ma sztuczna trawa ogrodowa?

Nowe rodzaje trawy syntetycznej przynoszą kupującym naprawdę bardzo ciekawe zalety. Rozwój technologiczny sprawił, że produkt ten charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami, obok których trudno przejść obojętnie.
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście bardzo przyjemny dla oka wygląd takiej trawy. Jest ona soczyście zielona, pięknie ułożona i posiadająca niemal idealną długość. Co bardzo ważne, stan ten jest niezmienny — oznacza to, że trawa ta jest niewrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci silnego deszczu, słońca lub zimna, a dodatkowo nie da się jej uszkodzić mechaniczne. W efekcie tego przez cały rok, a nawet wiele lat po zakupie, trawnik wykonany z syntetycznych włókien wygląda równie idealnie, jak w dniu zakupu.
Bardzo dużą zaletą takiej trawy jest także sposób jej układania. Oczywiście nie ma tu mowy o wykonywaniu równie ciężkiej pracy, jak przy wysiewaniu prawdziwego trawnika — syntetyczną trawę rozwija się po prostu z rolki i stabilizuje przy pomocy specjalnych taśm samoprzylepnych. Cały proces można więc wykonać w ciągu kilkudziesięciu minut do godziny, w zależności od tego, jak duży trawnik chce się uzyskać.

Jakie zastosowanie może mieć sztuczna trawa?

Z racji tego, że założenie trawnika z syntetycznej trawy jest tak proste, możliwości wykorzystania tego produktu są niemal nieograniczone. Oczywiście standardowo trawę tego typu stosuje się na obiektach sportowych i w ogrodach, lecz oprócz tego wyłożyć nią można także balkony i tarasy, dzięki czemu w środku miasta można mieć własną zieloną przestrzeń.
Co ciekawe, po taką trawę bardzo częsta sięga się także w przypadku małych boisk piłkarskich obecnych przy szkołach, na placach zabaw, a także innych obiektów sportowych i rekreacyjnych. Niezwykle ciekawym trendem jest pokrywanie syntetyczną trawą wnętrz biur — zamiast wykorzystywać do tego celu klasyczną wykładzinę, zastępuje się ją sztuczną trawą, dzięki czemu wnętrza nabierają niezwykłego klimatu. Tak duże nagromadzenie zieleni bardzo pozytywnie wpływa na pracowników, przyczyniając się do poprawy ich samopoczucia, lecz także efektywności pracy.