Najlepsze rośliny do obsadzenia oczka wodnego. Wybierz sprawdzone rozwiązania
Pozostałe

Najlepsze rośliny do obsadzenia oczka wodnego. Wybierz sprawdzone rozwiązania

Wykonanie oczka wodnego jest dość pracochłonne. Trzeba bowiem wykopać dół z zachowaniem odpowiednich stopni, które pozwolą na obsadzenie oczka wodnego nie tylko roślinami posadzonymi na dnie, ale również w strefie wody płytkiej oraz przybrzeżnej. Bardzo istotne znaczenie ma również wybór roślin podwodnych, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w zbiorniku i zapobiegają rozwojowi glonów. Bezpośrednio obok oczka wodnego warto wykonać półki skalne czyli ogródek skalny. Tam można posadzić cebulki narcyzów czy krokusów, które nie lubią nadmiaru wilgoci. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się doborem odpowiednich roślin do obsadzenia oczka wodnego.

Po pierwsze: rośliny do strefy wody głębokiej

Sadzenie roślin w oczku wodnym najlepiej rozpocząć od strefy głębokiej. Trzeba pamiętać, by sadzić rośliny w koszyczkach, dzięki temu można ograniczyć ich nadmierną ekspansję. Świetnie jako rodziny sadzone na dnie sprawdzą się grzybienie, czyli lilie wodne, a także okrężnice bagienne. Trzeba jednak pamiętać, by nie sadzić więcej niż 10 sztuk na m2. Grzybienie bywają problematyczne w uprawie. Przede wszystkim potrzebują sporo miejsca, dlatego trzeba zaplanować dość duże oczko wodne. Niektóre odmiany potrzebują nawet metr kwadratowy przestrzeni, ale są odmiany które wymagają ok. pół metra kwadratowego, jednak je należy sadzić w płytszej strefie. Należy pamiętać, że lilie są często atakowane przez szkodniki. Jednak zamiast stosować środki biobójcze można spłukiwać zarówno stonkę, jak i nimfy grzybienianki strumieniem wody.

Po drugie: rośliny do strefy wody płytkiej

Strefa wody płytkiej w zbiorniku znajduje się do 20 cm poniżej tafli wody. Tutaj sprawdzą się różne rodzaje bylin wodnych. Można postawić na tatarak zwyczajny lub żabieniec. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny nie powinny zajmować więcej niż 2/3 powierzchni oczka. Większe zagęszczenie sprzyja rozwojowi glonów, a ogranicza je także sadzenie w koszyczkach.

Po trzecie: obsadzenie strefy brzegowej

Bardzo istotne znaczenie dla estetyki ma obsadzenie linii brzegowej oczka wodnego. Świetnie sprawdzą się kosaćce o żółtej lub niebieskiej barwie. Można wybrać również knieć błotną czy też rozpław sercowaty. Doskonale prezentować się będzie również tatarak. Jeśli planujesz oczko wodne w naturalistycznym stylu, to możesz również postawić na wyższe byliny w strefie obok oczka wodnego takie jak trawa pampasowa, która kwitnąc osiąga nawet ponad dwa metry. Do ogrodu japońskiego i egzotycznego i obsadzenia strefy brzegowej oczka sprawdzą się funkie. Doskonałej jakości odmiany tej byliny możesz zakupić na stronie cebulki-kwiatowe.pl. Jej sercowate liście z elegancką obwódką. Mozaikowe połączenie dwóch odcieni zieleni doskonale się prezentuje.

Po czwarte: zadbaj o rośliny podwodne

Istotne znaczenie dla jakości wody w oczku ma również posadzenie roślin głębinowych. Pobierają składniki pokarmowe, którymi żywiłyby się glony. Świetnie sprawdzi się jaskier albo moczarka kanadyjska. Można wybrać także okrężnicę bagienną czy też wywłócznik kłosowy. Trzeba pamiętać, że należy je posadzić na głębokości przynajmniej półtora metra. Aby spełniały swoją rolę nie mogą być narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Warto pamiętać, by przy sadzeniu używać specjalnej ziemi dedykowanej do stawów ogrodowych.

Nie zapomnij o aranżacji przestrzeni wokół oczka

Obok oczka wodnego doskonale może sprawdzić się ogródek skalny. Sadząc w nim cebulki kwiatowe, warto użyć do tego celu koszyczków. Dzięki temu będą chronione przed atakiem nornic, a przy wykopywaniu cebulek po przekwitnięciu będzie można je zlokalizować i wszystkie dzięki temu zostaną wykopane. Oczywiście tu również można postawić na niewielkie byliny, które będą stanowiły dopełnienie aranżacji. Sprawdzi się Skalnica Arendsa, która lubi półcieniste stanowiska z dość wilgotną glebą. Duże białe, czerwone lub fioletowe kwiaty w zależności od odmiany są jej niewątpliwie ozdobą. Białe doskonale skomponują się z liliami w oczku wodnym.

Aranżacja oczka wodnego wymaga postępowania krok po kroku według zaleceń. Tylko wtedy uprawa roślin wodnych może być udana. Należy pamiętać, by ograniczyć ich ilość, gdyż w całości porośnięte oczko wodne jest pożywką dla glonów, a woda wtedy staje się szlamowata. Niewątpliwie zadbane oczko wodne wymaga pielęgnacji i trzeba na nią poświęcić czas, przynajmniej godzinę tygodniowo.