Modne czasu odmierzanie, czyli kilka słów o zegarach designerskich
Koncepcja czasu i idea jego odmierzania fascynuje ludzkość od stuleci. Próby stworzenia przyrządów, umożliwiających pomiar czasu, podejmowano już w starożytności i mamy tu oczywiście na myśli zegary słoneczne. Na przestrzeni dziejów wynalazcy nie ustawali w wyszukiwaniu sposobów na coraz dokładniejsze określanie czasu, opierając się najpierw na obserwacji zjawisk naturalnych, zaś później odwołując się też do bardziej skomplikowanych mechanizmów.
Choć zegar jest przyrządem pomiarowym, a więc o konkretnym przeznaczeniu praktycznym, właściwie od zawsze jego funkcji użytkowej towarzyszyła dbałość o estetykę. Początkowo kształty zegarów zmieniały się w zależności od typu ich konstrukcji, ale gdy konkretne rozwiązanie sprawdzało się w użyciu, kolejne egzemplarze dekorowano zgodnie z obowiązującymi w danym momencie trendami.
Klasyczny zegar i jego różne wcielenia
Myśląc o zegarze, najczęściej wyobrażamy sobie okrągłą tarczę, po której przesuwają się trzy wskazówki. Rzeczywiście, w zegarach mechanicznych okrągła tarcza zdaje się najbardziej naturalnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia miarowy, stały i niezmienny ruch wskazówek, których początek znajduje się dokładnie w centrum koła.
Mechanizm zegara, z reguły ukryty przed wzrokiem użytkowników, może znajdować się za tarczą, jednak fantazja zegarmistrzów od dawna nakazuje im wynajdywać bardziej wyszukane formy. Najbardziej charakterystyczne dla polskiego czytelnika są zapewne zegary z kukułką czy duże, drewniane zegary z kurantem, przywodzące na myśl dawne dworki szlacheckie – mówi specjalista z Italia Style.
Właściwie każda epoka na swój unikalny sposób interpretowała możliwości obudowy domowego zegara. Zależnie od panujących trendów, zegary mogły przybierać formę dużych mebli stojących, małych porcelanowych figurek, wiszących skrzynek z drewna czy – jak w latach 90. XX wieku – plastikowych „dysków”.
Designerskie zegary do nowoczesnych wnętrz
Przyglądając się aktualnej ofercie zegarów ściennych możemy dojść do wniosku, że projektanci wyrzekli się wszelkich ograniczających kanonów i przekroczyli już wszystkie granice. Nowoczesne zegary designerskie coraz rzadziej posiadają okrągłą tarczę, a często nie mają jej w ogóle.
Przyjrzyjmy się kilku propozycjom włoskich projektantów. Model Face Design autorstwa Andrei Grassi’ego to właściwie abstrakcyjny obraz ujęty w typową dla malarstwa formę prostokąta. Wskazówki zegara umieszczone w górnym rogu obrazu oczywiście wskazują czas, ale jednocześnie naśladują oko ludzkiej twarzy, której możemy dopatrzyć się w tym przedmiocie. Jeszcze odważniejsze rozwiązanie prezentuje RND_Time Optical Design, w przypadku którego klocki z cyframi, określającymi godziny, można rozmieścić na ścianie losowo, w dowolnej kolejności i odległościach od wskazówek.
Oczywiście nie wszystkie zegary designerskie przybierają aż tak ekstrawaganckie formy. Niektóre modele w oczywisty, ale niebanalny sposób odwołują się do najlepszych tradycji zegarmistrzostwa. W ramach przykładu przywołajmy zegary z kukułką Tip Top Design Ilya Titov, CùCùRùKù oraz Cuckoo Home Design.
Nowoczesne zegary designerskie tworzone są nie tylko w rozmaitych kształtach i kolorach, ale także z różnych materiałów. Szukając oryginalnych rozwiązań do domu lub biura możemy przebierać w zegarach wykonanych z drewna, metalu, szkła oraz tworzyw sztucznych.