Remont

Maskowanie połączeń ściany z sufitem.

Listwy wykończeniowe przysufitowe to elementy o przekroju w kształcie ćwiartki koła, wykonane z polistyrenu, gipsu lub drewna, przyklejane w miejscu, gdzie ściana łączy się z sufitem. Spełniają dwie funkcje: dekorują i maskują połączenia sufitu ze ścianami. Ozdobne listwy nazwane są także gzymsami. Stare, gipsowe gzymsy często bywają pokryte wieloma warstwami farby. Przed renowacją wymagają dokładnego oczyszczenia w celu wyeksponowania detali. 

Przygotowanie do maskowania połączenia.

Posługując się krótkim kawałkiem listwy jako szablonem, narysuj ołówkiem linie dookoła pokoju, zaznaczając położenie listew. Upewnij się, że listwy są proste i nie ma w nich przerw. jeśli zamierzasz zastosować listwy polisterynowe lub gipsowe, musisz z miejsca ich instalacji usunąć tapetę i inne materiały pokrywające ściany i sufit. Zrób cięcie ostrym nożem do tapet wzdłuż linii narysowanych ołówkiem, a następnie podważ nożem paski papieru, wspomagając się w razie potrzeby wodą i narzędziem do usuwania tapet. Jeśli chcesz wykorzystać listwy gipsowe, musisz ponadto zmatowić przestrzeń pomiędzy liniami noża lub kielnią, aby klej się dobrze trzymał.

Wykończenie narożników. 

W sprzedaży dostępne są polisterynowe i gipsowe listwy przystosowane do łączenia w narożnikach- stosując je, zaoszczędzisz czas potrzebny na dokładne dopasowanie złączeń. Do listew drewnianych można dokupić gotowe narożniki, pasujace zarówno do wypukłych, jak i wklęsłych kątów. Jeśli nie masz gotowych narożników, możesz samodzielnie naciąć końce listew pod kątem 45 stopni, tak by pasowały do narożników. Wraz z listwami można kupić specjalne, przeznaczone do tego celu osadzarki lub papierowe szablony. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie skrzynki uciosowej. Tnąc listwy gipsowe lub drewniane, należy posługiwać się piłami o drobnych zębach, listwy polisterynowe tniemy ostrym nożem. Musisz się liczyć z koniecznością drobnych korekt przygotowanych nacięć, gdyż ściany nie tworzą idealnego kąta prostego.

Listwy polistyrenowe.

Polistyrenowe narożniki mają kwadratowe końce przeznaczone do łączenia z prostymi elementami. Zacznij od wewnętrznego narożnika, rozprowadzając tam warstwę kleju i przyciskając do niego listwę. Następnie dopasuj prosty fragment, przesuwając się w stronę kolejnego rogu. Jeśli ściany są nie równe, lepiej jest użyć kleju do glazury, niż kleju do sztukaterii, gdyż nakłada się go grubszą warstwę.

Listwy gipsowe.

W sklepach dostępnych jest specjalny klej przeznaczony do mocowania gipsowych listew. Należy go nakładać na spodnią stronę listwy. Aby unieruchomić listwę na czas zasychania kleju, należy przymocować, ją, wbijając gwoździe druciaki wzdłuż jej krawędzi w ścianę i sufit. Gdy klej wyschnie, usuwamy druciaki i , jeśli to konieczne, maskujemy szczeliny w narożnikach masą szpachlową.

Listwy drewniane.

Można je przymocować za pomocą kleju tak samo, jak listwy gipsowe. Łatwiej jednak posłużyć sie gwoździami druciakami. Gwoździe nakieruj punktakiem, a pozostałe otwory zamaskuj masą szpachlowa.