Markizy tarasowe – czy warto w nie inwestować?
Zbliża się okres letnich upałów, wiec już teraz warto pomyśleć o odpowiednim zacienieniu tarasów, przed nadmiernie operującymi promieniami słońca. Idealnym rozwiązaniem na zapewnienie sobie sprzyjających warunków podczas odpoczynku na świeżym powietrzu jest zainstalowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych markiz.
Markizy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na osłonę tarasów zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem jak i letnimi opadami deszczu. Doskonale sprawdzają się na przydomowych tarasach oraz na balkonach. Ich konstrukcja bazuje na wykorzystaniu aluminiowych wsporników, belki mocującej oraz tkaniny nie przepuszczającej promieni słonecznych. Dla wydłużenia okresu ich eksploatacji producenci stosują odpowiednio zaimpregnowane tkaniny, które w porównaniu do klasycznych są bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zazwyczaj do produkcji markiz tarasowych wykorzystywane jest poszycie z tkaniny akrylowej, dralonu, a nawet PCW, które są odporne na rozdarcia, nie przepuszczają wody i promieni ultrafioletowych, i które nie blakną pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Wytrzymałość markiz oznaczona została w trzech klasach określających odporność na działanie wiatru o prędkości:
- Klasa pierwsza 4 w skali Beauforta.
- Klasa druga 5 w skali Beauforta.
- Klasa trzecia 6 w skali Beauforta.
Dostępne w sprzedaży markizy występują w standardowych rozmiarach, co ułatwia ich dopasowanie do tarasów.
Producenci proponują modele o szerokości od 2 do 12 m. oraz długości wyciągu dochodzącej do 10 m. Właściciele niestandardowych wymiarów tarasów i balkonów bez problemu mogą zamontować na nich markizy wykonane na indywidualne zamówienie.
Markizy oferowane na aktualnym rynku sprzedaży różnią się od siebie nie tylko wzornictwem, ale również konstrukcją. W sprzedaży oferowane są modele markiz klasycznych, markiz w pół kasetkach i w kasetkach pełnych. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest wybór markizy, której materiał po zwinięciu całkowicie chroniony jest przez kasetkę, co w efekcie znacznie wydłuża jego żywotność i okres eksploatacji. Ten model w odróżnieniu od markiz klasycznych, w których tkanina stale narażona jest na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, nie wymaga demontażu po zakończeniu sezonu.
Wbrew pozorom montaż markiz nie jest skomplikowany i nie wymaga konieczności skorzystania z usług fachowca. W zależności od indywidualnych potrzeb markizy montuje się bezpośrednio do krokwi dachowej bądź przykręca przy wykorzystaniu specjalnie do tego celu przeznaczonych kotew i kołków dystansowych, do nadproża bądź ściany.
Funkcjonalność markiz tarasowych w dużej mierze zależy od sposobu ich rozkładania. Na rynku dostępne są modele, które obsługiwane są ręcznie przy wykorzystaniu korbki bądź wyposażone w napęd elektryczny. Niektóre modele z napędem elektrycznym dla zwiększenia funkcjonalności wyposażone są nawet w czujnik wiatru.
Decydując się na zakup markiz warto doposażyć je w praktyczne akcesoria. Producenci, z myślą o zapewnienia komfortowych warunków podczas letniego wypoczynku na świeżym powietrzu, oferują nie tylko specjalnie dostosowane do markiz oświetlenie, ale nawet grzejniki, który doskonale sprawdzają się podczas chłodniejszych dni.
Przed nadmiernym operowaniem słońca mogą nas również skutecznie chronić tarasowe pergole. Ze względu na stałą i solidną konstrukcję często stanowią konkurencję dla klasycznych markiz. Doskonale sprawdzają się nie tylko na przydomowych tarasach, ale również jako skuteczna ochrona przed słońcem i letnim deszczem w ogródkach restauracyjnych.
Firma Dopler z Częstochowy posiada w swojej ofercie markizy tarasowe wykonane wyłącznie z najwyższej jakości stopów aluminium oraz tkanin impregnowanych najlepszych zachodnioeuropejskich producentów.