Remont,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Malowanie sufitów.

Pokoje należy malować od góry do dołu unikając zniszczenia dopiero co pokrytych farbą powierzchni. Należy rozpocząć od sufitu, następnie pomalować ściany, potem elementy drewniane, które będą dłużej schły, a na końcu podłogę, o ile planujemy jej pomalowanie. 

 

Aby uzyskać perfekcyjny, profesjonalny efekt, gołe tynki sufitowe należy pokryć przed malowaniem papierem podkładowym. Jeżeli nie chcemy tego robić, goły tynk należy szczelnie pokryć odpowiednią uniwersalną farbą do gruntowania. Ma ona za zadanie uszczelnić porowatą powierzchnię i zabezpiecza przed pochłanianiem przez goły tynk lub papier nadmiernych ilości  farby. Do powierzchni sprawdzających problemy, na przykład wilgotnych, z plamami od nikotyny lub wody produkowane są specjalistycznie środki gruntujące i farby. Dostępna jest również elastyczna farba sufitowa do powierzchni, które mają skłonność do drobnych, cieniutkich pęknięć powstałych często na skutek przemieszczania się osób na wyższym piętrze, w jej skład wchodzą akryl wraz z sufitem. Można kupić również farby niekapiące, które nie brudzą tak, jak standardowe emulsje akrylowe. Większość osób woli malować sufity na jasny kolor. Jest to kwestia osobistych preferencji, aczkolwiek sufity jaśniejsze od otaczających je ścian podwyższają optycznie pomieszczenie i odbijają dużo światła na pokój. Ciemne sufity mogą wyglądać bardziej spektakularnie, ale pokój sprawia wrażenie niższego. Może to oczywiście się przydać jeżeli chcemy sprawić, by wysoki obszerny pokój wyglądał bardziej przytulnie.

Jeżeli malujemy sufit, na którym jest już farba, należy go najpierw  zmyć roztworem mydła alkalicznego za pomocą gąbki lub mopa na długim trzonku. Uporczywie powracające plamy należy pokryć środkiem gruntującym.

Narzędzia i materiały potrzebne do malowania sufitów:

* foliowa płachta ochronna

* taśma maskująca

* pędzle malarskie i farba

* mały wkrętak

* wałki

* kratka ociekowa

* kij teleskopowy do wałka

* drabina

1. W miarę możliwości należy usunąć z pokoju wszystkie meble i zabezpieczyć podłogę materiałem lub płachtą foliową. Jeżeli zachodzi potrzeba można przykleić płachtę lub materiał taśmą maskującą do listew przypodłogowych, by się nie przesuwała. Zacznijmy od podmalowania małym pędzlem w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli w pomieszczeniu jest faseta nie martwmy się, jeżeli wyjedziemy trochę poza brzegi, ponieważ będzie ona wykończona drewnem lub pomalowana emalią. Jeżeli jest malowany gzyms tynkowy można go zabezpieczyć taśmą maskującą.

2. Należy zabezpieczyć zwisające oprawy oświetleniowe i pomalowane miejsca wokół nich. Jeżeli mamy problemy z malowaniem blisko rozetki sufitowej, należy odłączyć zasilanie wyłączając bezpiecznik, a następnie usunąć ją za pomocą małego wkrętaka, co spowoduje odsłonięcie tylnej płytki i przewodów elektrycznych.

3. Po zakończeniu podmalowań należy pokryć pozostałą powierzchnię sufitu za pomocą wałka lub dużego pędzla. W celu dosięgnięcia do wysoko położonego sufitu zamocujmy do standardowego trzonka wałka malarskiego teleskop lub użyjmy drabiny. Przed nałożeniem drugiej warstwy farby poczekajmy, by pierwsza wyschła.