Listwy zębate – zastosowanie, rodzaje, właściwości
Pozostałe

Listwy zębate – zastosowanie, rodzaje, właściwości

Listwy zębate – zastosowanie, rodzaje, właściwości

W maszynach wykorzystywanych przez współczesny przemysł znajdują się różne – zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowane – elementy. W większości urządzeń, które działają w oparciu o ruch liniowy niezbędnym elementem są listwy zębate. Maszyn, w których możesz je znaleźć jest naprawdę wiele, podobnie, jak ich producentów. Wybierając listwę zębatą, musisz zwracać uwagę na materiał, z którego jest wykonana oraz na jej jakość. Jest to bowiem element, od którego zależy prawidłowe działanie urządzenia.

Listwy zębate – jakie mają zastosowanie?

Listwy zębate (ich popularna nazwa to zębatki) montowane są w przekładniach liniowych, co oznacza, że ich zastosowanie jest tak samo szerokie, jak kół zębatych. Z przekładniami liniowymi, a co za tym idzie także z listwami zębatymi możesz spotkać się w maszynach, które przeznaczone są do obróbki metali. Listwy zębate są jednym z elementów mechanicznych tokarek i frezarek oraz wiertarek stołowych. Stosowane są również:

  • w ploterach;
  • obrabiarkach;
  • wypalarkach plazmowych.

Listwy zębate są wykorzystywane w suwnicach i dźwigach jezdnych, spotkasz je również w bramach przesuwnych.

Listwy zębate – jakie są ich najbardziej charakterystyczne cechy?

Listwa zębata, jak wskazuje jej nazwa, to prosta listwa, w której zostały nacięte zęby. Wykonana z takiej listwy prowadnica po połączeniu z kołem zębatym jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia, dlatego też stosowana jest w maszynach o dużych gabarytach i dużej masie. Listwy zębate na ogół wykonuje się metodą frezowania albo dłutowania, a do produkcji wykorzystywane są różne materiały. Jeśli chcesz, aby listwy zębate były naprawdę wytrzymałe i trwałe, postaw na te, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Wybierając dobrego sprzedawcę, kupisz listwy zębate odznaczające się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale też zróżnicowane pod względem długości – wejdź na naszą stronę internetową, a szybko i bez problemów kupisz potrzebne Ci elementy. Jest to doświadczony sprzedawca, który na terenie Polski działa od 2002 roku, od początku stawiając na współpracę z renomowanymi producentami osprzętu.

Listwy zębate – jakie są ich rodzaje?

Listwy zębate są zróżnicowane nie tylko pod względem materiałów i długości. Mogą się różnić od siebie także wielkością zębów – w zależności od tego, w jakim urządzeniu będą stosowane, mogą być wysokie albo niskie, szerokie lub wąskie. Zęby, które mają listwy zębate mogą być też inaczej umiejscowione: mogą być umieszczone po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej. Listwy zębate, które pochodzą od sprawdzonego producenta i są wykonane z najlepszych materiałów możesz wykorzystać nawet wtedy, kiedy będą musiały sprawdzić się w trudnych warunkach.