Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych
Pozostałe

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne dobiera się przede wszystkim pod względem estetyki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą one zapewniać izolację akustyczną odpowiednią do naszych potrzeb oraz określony poziom prywatności. Dobór drzwi wiąże się także z uwzględnieniem kilku szczegółów technicznych. Niektóre mieszkania mogą wymagać innych rozwiązań niż wstawienie tradycyjnych drzwi rozwieranych.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem drzwi?

Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 203 cm. Położenie nowej posadzki może podwyższyć podłogę, w wyniku czego skrzydło trzeba będzie przyciąć od dołu. Pod względem szerokości drzwi wewnętrzne sprzedaje się w wymiarach 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Poza tym dzielą się one na lewe i prawe. Sprawdzimy to, stając przed nimi w taki sposób, by otworzyć je poprzez pociągnięcie do siebie. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, są to drzwi lewe. W przeciwnym wypadku będą one prawe. Drzwi wewnętrzne rozwierane są najbardziej popularne. W przypadku, gdy mamy mało przestrzeni na swobodne otwieranie, możemy zdecydować się na inny model. Mniej miejsca potrzebują drzwi składane i harmonijkowe. Z kolei drzwi przesuwne potrzebują wolnej przestrzeni przy ścianie.

Drzwi wewnętrzne jako element aranżacji pomieszczeń

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się drzwi w jednym stylu. W domach o wielu pomieszczeniach można zastosować różne modyfikacje estetyczne. Wygląd drzwi powinien współgrać z kolorem ścian i podłóg. Można to zrobić na dwa sposoby – zamontować drzwi w tym samym kolorze lub wybrać kolor kontrastowy, który będzie dobrze się prezentował. Trzeba także przemyśleć kwestię oszklenia. Drzwi pełne zapewniają największą prywatność, jednak nie przepuszczają światła. Jak mówi ekspert z firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi: „Pod tym względem lepiej sprawdzają się różnego rodzaju oszklenia. Mogą one być matowe, przezroczyste, barwione, ornamentowe i witrażowe. Pomieszczenia takie jak łazienka czy sypialnia powinny zawierać minimalne oszklenia lub być bez szyb”.

Wygląd, budowa i odporność na uszkodzenia

Największą popularnością cieszą się drzwi z okleiną drewnopodobną. Coraz modniejsze stają się drzwi malowane na wybrany kolor. Najbardziej uniwersalnym kolorem jest biały, ponieważ można go dopasować niemal do każdej przestrzeni. Drzwi wewnętrzne przeważnie wykonuje się z płyty MDF, HDF, płyty wiórowej lub płyty pilśniowej. Występują także drzwi z drewna litego, które są dużo odporniejsze na wszelkie zniszczenia, jednak są cięższe i kosztują znacznie więcej. Przy zakupie drzwi trzeba także uwzględnić okucia. Klamki i rozety przeważnie są sprzedawane oddzielnie, co pozwala na dokładniejsze dopasowanie produktu do swoich potrzeb.