Jak wybrać jonizator wody?
Pozostałe

Jak wybrać jonizator wody?

Jonizacja wody nie jest technologią nową – w Japonii stosowana jest już od lat 50-tych XX wieku. Jednak w Europie zaczęło się o niej mówić naprawdę głośno dopiero stosunkowo niedawno. Niezwykłe właściwości wody jonizowanej są szeroko dyskutowane, a o jej skuteczności w leczeniu różnych schorzeń oraz ogólnej poprawie zdrowia zaświadcza wielu zadowolonych użytkowników. Jeśli zatem myślimy o zakupie własnego jonizatora, warto wiedzieć jakie urządzenie kupić.

Typ jonizatora

Dostępne na rynku – między innymi w ofercie firmy Global Water – jonizatory wody możemy podzielić na kilka różnych kategorii, w zależności od ich konstrukcji. Poznajmy je – pomoże nam to podjąć decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania. Pierwszym, powszechnie stosowanym są jonizatory naczyniowe, które swoim kształtem przypominają nieco garnek lub czajnik. Są stosunkowo tanie i pozwalają uzyskiwać wodę o odczynie kwasowym (martwą) oraz zasadowym (żywą). Sterownik urządzenia pozwala zmienić parametry pracy, by uzyskać wodę o specyficznym współczynnikiem pH – należy jednak pamiętać, że możliwość regulacji jest ograniczona. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że jonizator możemy przechowywać w dowolnym miejscu i zabrać ze sobą, np. na wakacje. Mniej wygodnym, ale zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są jonizatory przepływowe – nablatowe lub podblatowe – które montuje się na ujęciu wody. Proces jonizacji jest wykonywany w nich na bieżąco, a zatem wodę o danym współczynniku pH możemy spożywać od razu z kranu. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie dla rodzin, które mają duże zapotrzebowania. Jonizatory tego typu dodatkowo wyposażone są w filtry, dzięki czemu poprawiają właściwości wody. Ostatnią kategorią są jonizatory mobilne, które mieszczą się chociażby w plecaku lub torebce. Ich zasada działania jest nieco inna niż w przypadku wyżej opisanych, bowiem zamiast rozdzielać jony w wodzie, generują one aktywny wodór, który podnosi współczynnik pH płynu, a więc czyni go bardziej zasadowym. Urządzenia tego typu mogą mieć formę termosów lub tzw. water stick, umieszczanych w naczyniu z wodą.

Jak wybrać jonizator?

Oferta producentów jonizatorów jest obecnie bardzo szeroka. Co brać pod uwagę, żeby podjąć właściwą decyzję w kwestii wyboru jednego z urządzeń.

– „Przede wszystkim należy zastanowić się, do czego jonizator jest nam potrzebny – mówi przedstawiciel firmy Global WaterPamiętajmy, że każde z urządzeń posiada inne możliwości. Najbardziej uniwersalny jest jonizator przepływowy, który pozwala nam wytwarzać wodę współczynników pH od 2 do 12. Jest to istotne, ponieważ współczynnik pH decyduje o właściwościach i zastosowaniu wody. Przed kupnem powinniśmy sprawdzić, jaka woda jest odpowiednia dla naszych indywidualnych potrzeb. Nie ma sensu kupować jonizatora o tak szerokim spektrum zastosowań, skoro dla naszych potrzeb odpowiednie jest urządzenie do produkcji o pH między 5 a 9,5″.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze jonizatora naczyniowego lub przepływowego jest technologia produkcji i materiały w niej użyte. Przykładem są płytki elektrod. Mogą one być wykonane ze stali, jednak odznaczają się wtedy krótką żywotnością. Za wyższą cenę zakupimy jonizator z elektrodami tytanowymi, który posłuży nam znacznie dłużej.