Jak ważna jest lokalizacja mieszkania?
Pozostałe

Jak ważna jest lokalizacja mieszkania?


Wyobrażając sobie własne mieszkanie, z reguły jeszcze na długo przed zakupem fantazjujemy o jego wystroju, urządzamy w myślach idealną sypialnię i stylową łazienkę, przeglądamy katalogi z meblami, tapetami czy dodatkami. Jedni marzą o wnętrzach ciepłych i przytulnych, innych pociągają nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Jednak na komfort codziennego życia wpływa nie tylko aranżacja mieszkania, ale także jego lokalizacja.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

O tym, jak ważnym kryterium jest lokalizacja mieszkania, przekonujemy się najczęściej dopiero w momencie, gdy inwestycja w nieruchomość wychodzi ze strefy marzeń i zaczynamy szukać konkretnego lokalu. Nagle okazuje się, że nawet najpiękniejsze wnętrze traci na atrakcyjności, jeżeli budynek położony jest w nieodpowiadającej nam okolicy.

Spór o wyższość mieszkań położonych w centrum miasta nad tymi nieco na uboczu trwa od dawna. Zwolennicy tych pierwszych zwracają uwagę przede wszystkim na dużą dostępność dóbr, jakie oferują aglomeracje. Osoby ceniące sobie spokój i bezpieczeństwo optują za mieszkaniami na obrzeżach. Czy możliwy jest kompromis?

Jak lokalizacja mieszkania wpływa na jego cenę?

Pierwsza trudność, jaką mogą napotkać osoby poszukujące mieszkania w centrum miasta, dotyczy cen takich nieruchomości. Okazuje się, że właśnie położenie geograficzne jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów inwestycyjnych – standard budynku okazuje się sprawą drugorzędną.

W konsekwencji nawet nowe mieszkania usytuowane nieco dalej od centrum, są tańsze od tych w starszych budynkach. Mamy tu więc do czynienia z paradoksem – cena lokalu nie zawsze jest adekwatna do jego jakości. Sytuacja ta wynika z założenia, że życie w centrum oznacza większą wygodę. Tymczasem nie zawsze musi to być prawda.

Nowoczesne kompleksy mieszkaniowe, takie jak krakowskie Osiedle Botanika, siłą rzeczy wznoszone są nieco na obrzeżach. Ich budowa przyczynia się do terytorialnego rozrastania się miasta, co nie pozostaje bez wpływu na infrastrukturę. Do nowych osiedli doprowadzane są kolejne połącznia komunikacji miejskiej. Z kolei deweloperzy, już na etapie planowania inwestycji, wybierają tereny umożliwiające jak najłatwiejszy dojazd do najważniejszych miejsc w okolicy.

Zalety mieszkania na uboczu

Najważniejszą – obok atrakcyjnych cen – zaletą mieszkań na nowych osiedlach, jest niewątpliwie spokój. Wspomniane wcześniej Osiedle Botanika otaczają Łąki Nowohuckie, objęte programem Natura 2000, toteż nawet w odległej przyszłości nie można spodziewać się powstania tutaj hałaśliwych zakładów przemysłowych czy autostrad.

Bliskość przyrody zapewnia mieszkańcom idealne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz bezpieczeństwo. Jednocześnie mogą oni korzystać z licznych ścieżek rowerowych, prowadzących w głąb Krakowa, dobrej drogi dojazdowej do centrum oraz komunikacji miejskiej.

Lokalizacja – więcej niż punkt na mapie

Myśląc o dogodnej lokalizacji mieszkania nie możemy zapominać o jego położeniu w samym budynku. Pod uwagę warto wziąć m.in. kondygnację, na której położony jest lokal. Dla osób starszych oraz rodzin planujących dzieci, najwygodniejsze okazują się mieszkania na parterze. Jeżeli wolałbyś mieszkać na którymś z wyższych pięter, koniecznie upewnij się, że budynek posiada przestronne windy.

Kolejną istotną kwestią jest usytuowanie mieszkania względem stron świata. Od tego, na którą stronę wychodzą okna, zależy ilość światła dziennego, jaka będzie dostawała się do wnętrza. Jeśli zależy ci na tym, by mieszkanie było jak najjaśniejsze, unikaj lokali wychodzących na północ.