Jak dobrać zasłony?
Dekoracje wnętrz

Jak dobrać zasłony?

Dobór zasłon do pokoju jest niezwykle istotny. Dlatego też nie należy zawieszać nad oknem byle jakiej szmatki, lecz postarać się znaleźć coś, co będzie pasowało do danego wnętrza i co jednocześnie okaże się praktyczne. Zasłony najlepiej dobrać pod kolor do innych elementów wyposażenia. Jeśli mamy czerwony dywan czy kanapę, wówczas i zasłony możemy kupić właśnie w tym kolorze, zaś ściany pomalować na jakiś jasny, pastelowy kolor.

Gdy zaś nasze meble są ciemnobrązowe, możemy zdecydować się na zasłony w podobnej tonacji, zaś ściany pozostawić białe, co nada wnętrzu mnie ponurego wyglądu. Jeżeli zaś w naszym pokoju fotele, kapa na łóżku czy dywan są wielobarwne, warto postarać się o zasłony gładkie, w jednym z tych kolorów, które widnieją na pokryciu fotela czy dywanie. Jeżeli zatem mamy dywan w zielono-brązową kratę, wówczas najlepiej nabyć zasłony zielone lub brązowe.

Oczywiście, zanim nabędziemy zasłony, musimy się zastanowić, jak długie i szerokie powinny one być. W tym celu warto zmierzyć wymiary okna i ścian. Zasłony powinny kończyć się albo równo z parapetem okiennym, albo kilka czy kilkanaście centymetrów nad podłogą. Możemy też oczywiście zdecydować się na zasłony do samej ziemi, ale będą one niepraktyczne, gdyż szybko się zabrudzą. Jeżeli chodzi o szerokość zasłon, to najlepiej wybrać takie, które będą dwa razy szersze, aniżeli okno. Zmarszczone, idealnie pokryją one okno i jeszcze kawałek ściany obok niego.

Rzecz jasna, wygląd to nie wszystko. Zasłony pełnią bowiem nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną. Mają na celu zapewnić nam intymność, aby wieczorem, gdy zapalimy światło, sąsiedzi i przechodnie nie widzieli wszystkiego,c o dzieje się u ans w domu. Ponadto zasłony w bardzo słoneczny dzień mogą chronić nas przed ostrym światłem, szczególnie w pokoju z dużymi oknami, wychodzącymi na południową stronę świata. Dlatego też warto nabyć zasłony uszyte z materiału an tyle grubego, aby nie przepuszczał nadmiernie światła.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, czy poradzimy sobie z doborem odpowiednich zasłon, możemy poprosić o pomoc kogoś, kto już nie raz urządzał mieszkanie i wie, jak wybrać poszczególne elementy wystroju. Zawsze też możemy poprosić o pomoc obsługę w sklepie.