Porady projektantów

Jak dobrać płytki na podłogę do kuchni?

Istotną częścią dobrego projektu aranżacyjnego kuchni jest wybór odpowiednich płytek kuchennych na ściany oraz podłogę. Płytki do kuchni powinny zostać dopasowane ze szczególną starannością, ponieważ nie tylko chronią ściany przed zabrudzeniem, ale również stanowią ważny element wyposażenia i aranżacji wnętrza. W związku z tym pytanie, jak dobrać płytki do kuchni jest jednym z najważniejszych w przypadku planowania wystroju kuchennego wnętrza. Wybierając płytki do kuchni należy wziąć pod uwagę kilka czynników determinujących dokonanie odpowiedniego wyboru, jak wielkość kuchni, wybór umeblowania czy wydzielone miejsce do pracy bardziej podatne na zabrudzenia oraz jego umiejscowienie w przestrzeni kuchennej.

Jak dobrać płytki do kuchni na ścianę

Znaczna część osób zastanawiając się, jak dobrać płytki do kuchni rozważa przede wszystkim kafelki naścienne pokrywającą całą lub wybraną powierzchnię ściany. Niekiedy ze względu na konieczność obniżenia kosztów podejmowana jest decyzja o pokryciu płytkami część ściany nad ciągiem roboczym, wówczas należy odpowiednio skomponować kolorystykę i ewentualne wzornictwo płytek z paletą barw dominującą w pomieszczeniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto pamiętać o łączeniu ze sobą barw ciepłych lub zimnych, jak żółty, pomarańczowy i czerwony oraz zielony i niebieski.

Urządzając pomieszczenie kuchenne warto pamiętać również o tym, by łatwo można je było utrzymać w czystości, ponieważ wymagają tego zarówno względy bezpieczeństwa, jak również specyfika i funkcjonalność, jaką powinna posiadać każda kuchnia.

Płytki do kuchni na podłogę

Podłoga płytki powinna mieć wykonane z dobrej jakości materiałów, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniej kolorystyki zależy rzecz jasna od stylu i barw dominujących w kuchni oraz od wielkości i przestrzeni podłogi. W małych pomieszczeniach płytki do kuchni na podłogę zwykle są jednobarwne, beżowe lub brązowe, dzięki czemu komponują się dobrze w każdego rodzaju kuchennej stylizacji. W przypadku dużej kuchni kwestia, jak dobrać płytki do kuchni wymaga pewnego namysłu, ponieważ – zależnie od preferowanego stylów – możliwe jest stworzenie ciekawej aranżacji w postaci barwnej mozaiki podłogowej, szczególnego rodzaju ozdoby pomieszczenia funkcjonalnego, jakim jest kuchnia. Podłoga płytki barwne, tworzące konkretny wzór powinna mieć dopasowane starannie i z namysłem, co pozwoli stworzyć niebanalny wzór.