Remont,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Izolacja dachów i rur.

Dobra izolacja zmniejsza straty energii, a także chroni cenną instalację hydrauliczną przed zniszczeniem podczas mrozów. Różne części domu izoluje się różnymi metodami, a większość tych prac powinna być wykonywana przez fachowców. Koszty na pewno się zwrócą w postaci oszczędności w rachunkach.

Podczas prac samodzielnych należy podzielić pracę na kilka etapów. Około 25 procent energii tracimy przez dach, tak więc najlepiej od niego właśnie rozpocząć ocieplenie domu. Dach jest miejscem, gdzie istnieje największe niebezpieczeństwo zamarzania rur, to też trzeba wziąć pod uwagę.

Najprostszy sposób zapobiegania utracie ciepła polega na wypełnieniu przestrzeni między belkami materiałami izolacyjnymi. Wybór konkretnego materiału może zależeć od osobistych preferencji, niektóre warianty są mniej brudzące, inne powodują mniejsze niebezpieczeństwo podrażnienia skóry, można też podjąć decyzję w oparciu o poradę miejscowego eksperta. Obecnie zaleca się, by grubość warstwy izolacyjnej wynosiła 200mm. Ten warunek nie zawsze jest możliwy do spełnienia, bowiem przestrzenie między belkami bywają płytsze. Grubość izolacji może być ograniczona także ba strychach na których położono podłogę. W ostatnim przypadku będzie trzeba chyba podnieś trochę podłogę.

Izolacja sypka jest sprzedawana w workach i wystarczy ją po prostu rozsypać w przestrzeni pomiędzy belkami. Mimo, że łatwo ją rozsypać to jednak praca może być nie przyjemna, a jak bywają na strychu przeciągi to może one być wydmuchiwana.

Izolacja w belach składa się z wełny mineralnej lub wełny szklanej. W sprzedaży są dostępne rolki o szerokościach dostosowanych do typowych odstępów miedzy belkami. Niektóre rodzaje tej izolacji mogą powodować podrażnienia.

Izolacja płytowa jest lekka i łatwa w montażu. Płyty te o większej gęstości pomogą także w wyciszeniu pomieszczenia.

Izolacja dobra nie musi być droga. Najlepsze elementy nie kosztują drogo a dają na długi czas oszczędność dla nas. Warto pomyśleć nad tym.