Gdy pokój jest jeden, a dzieci kilkoro...
Dekoracje wnętrz

Gdy pokój jest jeden, a dzieci kilkoro…

W niektórych rodzinach jest tylko jedno dziecko, w innych rodzi się ich znacznie więcej. Dla osób, które lubią niemowlaki oraz starsze dzieci, mają do nich cierpliwość i dobre podejście, na pewno duża rodzina stanowi szczęście. Nie można jednak zapominać o tym, że większa ilość synków i córeczek to także duże wyzwanie dla portfela rodziców. Dzieciom trzeba bowiem zapewnić odpowiednie warunki do egzystencji i rozwoju, s tym również wygodny, przytulny pokoik.

Niski metraż

Niestety, nie wszystkie rodziny wielodzietne dysponują dużym mieszkaniem bądź domem, w którym dla każdej pociechy znajdzie się osobna sypialnia. Często kilkoro dzieci musi dzielić jeden pokój, zwłaszcza gdy ich rodzice dysponują jedynie skromnym M-3. W takiej sytuacji należy bardzo rozważnie urządzić pokój dziecinny, tak aby każdemu dziecku było tam wygodnie i aby mogło ono swobodnie się uczyć, bawić oraz wypoczywać.

Jak mądrze zagospodarować przestrzeń?

Jeżeli wielodzietna rodzina zajmuje mieszkanie w kamienicy, wówczas urządzenie pokoju dla kilkorga dzieci nie jest aż tak znowu trudne. W kamienicach bowiem zwykle pomieszczenia są obszerne, liczą nawet dwadzieścia czy trzydzieści metrów kwadratowych. Można zatem bez problemu przedzielić taki pokój ścianką działową na dwa lub trzy mniejsze. Można też pozostawić jeden pokój, lecz bez problemu zmieścić w nim rzeczy należące do trójki czy czwórki dzieciaków. Trudniej jest urządzić pokój dla kilku dzieci w mieszkaniu w bloku. Zwykle pomieszczenia w takiej zabudowie liczą bowiem dziesięć, ewentualnie szesnaście metrów kwadratowych. Trzeba zatem nieźle się nagłowić, aby mądrze zagospodarować tą przestrzeń. W tak małym pomieszczeniu liczy się każdy zaoszczędzony metr kwadratowy powierzchni. Warto zatem ustawić w nim łózka piętrowe, dzięki którym na niewielkim fragmencie przestrzeni wyśpi się więcej dzieciaków. Na każdym posłaniem warto też powiesić półki na książki, zabawki i inne drobiazgi dziecka.

Znakomitym rozwiązaniem, które pomoże oszczędzić przestrzeń w małym pokoju będzie też duża szafa ścienna, sięgająca aż do sufitu. Na dolnych półkach w takiej szafie można trzymać ubrania potrzebne dzieciom na bieżąco, a na górnych te, które są przeznaczone na inna porę roku. Koniecznie trzeba też zadbać o miejsce do odrabiania lekcji. Najlepiej ustawić biureczka czy stolik do nauki pod oknem, aby dzieciaki czytały i pisały przy dziennym świetle. Stół ten może jednocześnie służyć do położenia na nim potraw i napojów, gdy dzieciaki będą odwiedzane przez znajomych. Trzeba też koniecznie uczulić dzieci, aby dbały o porządek i nie nie składowały niepotrzebnych przedmiotów, gdy mieszkają na niewielkiej przestrzeni. To pomoże im wygodnie żyć w małym pokoiku i nie wchodzić w kolizje z rodzeństwem. Warto też ustalić, które dziecko co i kiedy ma sprzątać, co również pomoże im pokojowo współegzystować.

Intymność dorastających dzieci

Kiedy dzieciaki zaczynają dorastać, coraz bardziej potrzebują intymności. Lubią pobyć trochę same, przemyśleć różne rzeczy, porobić miny do lustra, czy też zaprosić do domu przyjaciół lub bliską sercu osobę i móc się cieszyć tym towarzystwem bez asysty rodzeństwa. Kiedy zatem nasze dzieci wchodzą w wiek nastoletni, warto się postarać jakoś podzielić ich pokoik, aby każde z nich zyskało własny kąt. Można postawić ściankę działową lub chociaż meblościankę po środku pomieszczenia. Gdy zaś jest to niemożliwe, warto zachęcić dzieci, aby się same dogadały, kiedy które zaprasza swoich gości i potrzebuje wolnego pokoju.