Drewno do zadań specjalnych. Wybierz podłogę, której niestraszne są dzieci, zwierzęta i obcasy Drewno do zadań specjalnych. Wybierz podłogę, której niestraszne są dzieci, zwierzęta i obcasy
Podłogi

Drewno do zadań specjalnych. Wybierz podłogę, której niestraszne są dzieci, zwierzęta i obcasy Drewno do zadań specjalnych. Wybierz podłogę, której niestraszne są dzieci, zwierzęta i obcasy


Wybór surowców, z których może być wykonana posadzka, jest ogromny. Producenci kuszą nas wygodnymi w czyszczeniu płytkami ceramicznymi, prostymi w montażu panelami i puszystymi dywanami. Nic nie może się jednak równać z podłogą z naturalnego drewna. Pytanie brzmi: czy sprawdzi się ona w domu, w którym mieszkają dzieci i czworonogi? Które gatunki drewna wytrzymają kontakt z pazurami, zabawkami, a także obcasami?

Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą stopniem twardości, wytrzymałością, klasą ścieralności, odpornością na uszkodzenia oraz sposobem pielęgnacji. Niektóre z nich bardzo źle znoszą kontakt z psimi pazurami, kołami zabawkowych samochodów i obcasami w szpilkach. Warto zatem wybrać taką odmianę, która doskonale radzi sobie w ekstremalnych sytuacjach, a przy tym nienagannie się prezentuje. Podłogi, które spełnią te oczekiwania, znajdziesz w sklepie wnętrzarskim Dobre Dla Domu.

Najtwardsze gatunki drewna

W domu, w którym są dzieci i czworonogi, a także w takim, gdzie często chodzi się w butach, podłoga powinna być wykonana z twardego drewna klasy III lub IV. Szczególnie rekomenduje się tu takie gatunki jak czereśnia, jesion, orzech czy merbau. Drewno egzotyczne zawiera garbniki, oleje oraz gumożywice, które tworzą naturalny impregnat. Wykonana z niego podłoga jest odporna na ścieranie, rzadziej ulega uszkodzeniom, nie pochłania wody i dobrze wytłumia dźwięki. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dzięki oryginalnej kolorystyce ma wyjątkowy charakter. Jako dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie w kąciku dziecięcych zabaw, doskonale sprawdzą się miękkie dywany. Właściciele zwierzaków nie powinni jednak z nich korzystać, ponieważ zatrzymują one zapachy.

Jak zabezpieczyć podłogę?

Wytrzymałość podłogi uzależniona jest również od tego, w jaki sposób została zabezpieczona. Jeżeli zamierzamy powierzchnię drewna pokryć lakierem, powinien on być odporny na ścieranie i wodorozcieńczalny, aby nie wydzielał szkodliwych oparów. Tę metodę charakteryzuje zaskakująca, bo aż 20-letnia trwałość, dlatego warto z niej skorzystać w domu zamieszkanym przez zwierzaki lub dzieci. Kolejnym rozwiązaniem jest olejowanie, czyli impregnowanie desek olejem, dzięki któremu ewentualne rysy będą zdecydowanie mniej widoczne. Zabieg ten trzeba powtarzać cyklicznie, średnio co 6-12 miesięcy. Coraz popularniejszy staje się również olejowosk – nie tylko eksponuje on strukturę oraz usłojenie drewna, lecz także chroni je przed zabrudzeniami. Jego trwałość szacuje się na 8-10 lat. W razie potrzeby podłogę drewnianą można poddać renowacji w warunkach domowych. Zabieg ten jest stosunkowo łatwy i polega na uzupełnianiu ubytków, szlifowaniu oraz nakładaniu nowych warstw zabezpieczających.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy małych dzieciach i czworonogach trzeba się liczyć z koniecznością częstego sprzątania. Na podłodze będą lądowały drobinki piasku, okruchy z jedzenia oraz kłębki sierści. Wybrana przez nas podłoga drewniana powinna być zatem łatwa w czyszczeniu. Optymalnym rozwiązaniem okażą się deski z drewna egzotycznego merbau, które nie pochłania wody i jest aż o 30% twardsze od dębu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w większości przypadków konieczne będzie nie tylko przetarcie podłogi wilgotną ściereczką, ale również odkurzanie. Aspektem zwykle pomijanym podczas zakupu desek i paneli drewnianych jest śliskość. Dla maluchów uczących się chodzić, a także psów czy kotów zbyt gładka podłoga może być bardzo niebezpieczna. Lepiej zatem zrezygnować z drzewa jatoba, wybierając w jego miejsce buk o przyjemnym karmelowym odcieniu.