Czyszczenie prysznica. Domowe i profesjonalne sposoby mycie kabiny prysznicowej.
Łazienka

Czyszczenie prysznica. Domowe i profesjonalne sposoby mycie kabiny prysznicowej.

Wielu z nas wybiera kąpiel pod prysznicem, przedkładając ją nad kąpiel w wannie. Pomijając kwestie oszczędności wody, co obecnie powinno stać się normą, branie prysznica jest czystą przyjemnością i nie zajmuje dużo czasu. Dla wielu Polaków, po ciężkim dniu pracy, nie ma nic przyjemniejszego niż relaksujący prysznic w czystej i zadbanej kabinie prysznicowej.

Rodzaje materiałów, z jakich wykonane są drzwi kabin prysznicowych

Drzwi kabin prysznicowych wykonane są zwykle z plastiku lub szkła. Jak czyścić kabinę prysznicową, której drzwi są akrylowe lub szklane? Jest wiele sposobów. Drzwi kabiny prysznicowej mogą mieć powierzchnię:

  • gładką,
  • przezroczystą,
  • matową,
  • z wytłoczonymi wzorami,
  • mogą być też barwione.

Zalety i wady drzwi ze szkła hartowanego

Drzwi prysznicowe z przeźroczystego szkła hartowanego wyglądają naprawdę elegancko, gdy są idealnie czyste. Poza tym są trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Niestety, podczas kąpieli po ściankach kabiny spływają różne środki myjące i powstające mydliny. W ten sposób tworzy się nieestetyczny, często trudny do usunięcia osad, który szpeci całą kabinę – wspomina ekspert ze sklepu TaniaLazienka.com.

Charakterystyka powłoki hydrofobowej

Na rynku dostępne jest szkło ze specjalną powłoką hydrofobową, dzięki której łatwiej utrzymać taflę w czystości. Krople wody szybko spływają nie tworząc zacieków. Po kąpieli należy tylko dokładnie spłukać drzwi mocnym strumieniem wody. Aby dobrze umyć kabinę prysznicową, od czasu do czasu należy odświeżyć powłokę stosując specjalną do tego celu odżywkę. Taka impregnacja wygładza mikrozagłębienia, dzięki czemu zmniejsza się ilość zalegającego osadu.

Cechy drzwi prysznicowych wykonanych z akrylu

Natomiast drzwi prysznicowe akrylowe są bardziej podatne na przebarwienia, uszkodzenia, zarysowania czy pęknięcia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o działaniu odtłuszczającym i zapobiegającym zaciekom, a nawet grzybobójcze, które można zastosować do utrzymania w czystości drzwi akrylowych.

Jedno zadanie do wykonania tuż po kąpieli

Niektóre preparaty zapobiegają parowaniu powierzchni drzwi. Po kąpieli drzwi kabiny są mokre, a na zwykłych, szklanych, niewzorzystych powierzchniach widać smugi. Do usuwania wody ze ścian kabiny przydatna jest chłonna ściereczka z mikrofibry oraz gumowa ściągaczka do okien. Do szybkiej dezynfekcji brudnych drzwi przyda się płyn do mycia szyb i luster. Zwilżoną szmatką płynem z detergentem należy przetrzeć dokładnie powierzchnię, a następnie wypolerować do sucha ręcznikiem papierowym.

Problemy z czystością brodzika prysznica

Do czyszczenia brodzików prysznicowych świetnie sprawdzą się specjalnie stworzone do pielęgnacji kabin prysznicowych gotowe preparaty na bazie naturalnych kwasów owocowych oraz stare, sprawdzone domowe sposoby. Utrzymanie w czystości kabiny wymaga od nas systematyczności. Przy myciu brodzika należy:

  • zakładać gumowe rękawice ochronne,
  • kabinę należy opróżnić ze wszystkich wolnostojących rzeczy,
  • podczas regularnego czyszczenia kabiny i brodzika szczególnie zadbać o trudno dostępne miejsca, gdzie zbiera się brud i pleśń.

Sposób czyszczenia brodzika zależy od materiału, z jakiego jest wykonany

Powierzchnie emaliowane brodzików są dosyć odporne na działanie środków chemicznych zawierających kwasy. Dzięki temu można pozwolić sobie na skoncentrowane preparaty do czyszczenia, które bez trudu rozprawią się z zanieczyszczeniami. Wybierać jednak należy raczej mleczka, a nie proszki, które mogą porysować powierzchnię – w miejscu uszkodzenia może zacząć się rozwijać rdza.

Brodziki akrylowe są bardzo popularne i montowane w wielu domach. Jest to niestety dosyć wrażliwy materiał i łatwo jest go uszkodzić zbyt agresywnymi środkami do czyszczenia. Trzeba wystrzegać się wysokich stężeń kwasów i drobinek szorujących. Należy używać jedynie miękkiej gąbki, ściereczki i delikatnego mleczka przeznaczonego do akrylu. Do jego mycia świetnie sprawdza się także łagodny płyn do mycia naczyń. Wskazaniem jest wypróbowanie nowego preparatu na niewidocznej części brodzika, aby sprawdzić jego reakcję z substancją.

Domowe i naturalnie środki czyszczące prysznic

Dobrym sposobem na czyszczenie kabiny prysznicowej jest wykorzystanie naturalnych środków. Coraz częściej sięgają po nie osoby, dla których ważny jest ekologiczny styl życia. Istnieje kilka alternatywnych i skutecznych metod na radzenie sobie z zanieczyszczeniami takimi jak osad z kamienia czy mydła. Do najpopularniejszych naturalnych środków należą:

  • ocet,
  • soda.

Ocet ma wiele zastosowań. W przypadku kabiny prysznicowej może zostać najlepszym pomocnikiem pani i pana domu. Aby wyczyścić kabinę prysznicową trzeba przygotować mieszaninę z wody i octu w proporcjach 1:1. Ocet skutecznie usunie osad z mydła oraz kamienia. Można go stosować zarówno na ścianach kabiny, jak i na kafelkach. Przygotowany roztwór należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie ściereczką usuwa się zabrudzenia i spłukuje kabinę prysznicową wodą. Teraz wystarczy przetrzeć powierzchnię suchą szmatką. Co ważne, czyszczenie mieszaniną z octu i wody nie powoduje matowienia szkła i odbarwień płytek.  Wystarczy kwadrans, aby się pozbyć problemów. Niestety soda sama w sobie nie pozbędzie się zarodków grzybowych, dlatego na powierzchnię, na której wcześniej była soda, trzeba wylać wodą utlenioną i pozostawić do wchłonięcia.

To nie nadaje się do czyszczenia kabiny

Dbając o czystość kabin prysznicowych nie powinno się używać preparatów ścierających takich jak pasty czyszczące lub mleczka, choć pierwsze wrażenie po czyszczeniu bywa imponujące. Tego typu produkty mogą niestety porysować ścianki kabiny, tym samym tworząc niewielkie zarysowania – idealne siedlisko groźnych bakterii.

Jeśli utrzymanie czystości prysznica ma nie być dla nas kłopotem – dodaje ekspert ze sklepu Tania Łazienka – warto rozglądać się za kabinami, które są pokryte specjalną powłoką np. Easy Clean. Dzięki temu sprzątanie będzie łatwiejsze i na dłużej zachowamy higieniczną czystość.