Dekoracje wnętrz,  Łazienka,  Remont,  Rozwiązania aranżacji wnętrz

Ciepła podłoga w łazience.

Każdy z nas podczas kąpieli lubi mieć ciepło. Temperatura w łazience jest ważna zawsze, ale szczególnie zimą. W każdej łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach mniej więcej około 25 stopni. 

 

Ocieplenie systemem podłogowym gwarantuje nam komfort kąpiąc się a także sprzyja szybkiemu wyschnięciu mokrych sprzętów, ścian i podłóg, które na przykład przy kąpieli dziecka mogą być mokre i to czasem bardzo. Najbardziej popularną porą na włączanie takiego ogrzewania jest pora zimowa, gdy mamy posadzkę terakotową a pod nią podłączone ogrzewanie podłogowe. Nie jest to tania inwestycja, ale dla niektórych warta każdych pieniędzy, aby tylko uzyskać komfort i ciepło tak samo pod nóżkami z wyjścia z wanny czy z pod prysznica, gdy na podwórku jest zimno. Jeżeli chcemy takie ogrzewanie mieć tylko w łazience radzę ułożyć pod terakotę elektryczne kable lub matę grzejną.


 

Tak naprawdę ogrzewanie energią elektryczną jest dosyć drogie, więc taniej w eksploatacji będzie ogrzewanie podłogowe wodne zasilane przez kocioł na gaz ziemny, olej lub paliwo stałe. Ale zamontowanie ogrzewania typu wodnego jest dość skomplikowane i droższe niż elektryczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie rur do istniejącego już ogrzewania centralnego głównego co ogrzewa cały dom, jeżeli w domu mamy ogrzewanie na opał czy węgiel. W tym rozwiązaniu należy tylko pamiętać, aby zamontować na powrocie pętli specjalny zawór, który będzie ograniczał temperaturę płynącej wody i podłoga dzięki temu nie będzie bardziej ciepła niż inne grzejniki w pomieszczeniach.

Przy montowaniu takiego ogrzewania musimy pamiętać również o grubości płytek i warstwy kleju, ponieważ czym większa grubość, tym pomalej będą się one nagrzewać, ale z drugiej strony dłużej utrzymywać ciepło. Jest to wygodne, ale także zużywa dużo energii czy zwiększa ilość spalonego węgla w piecu.