Każdy z nas by chciał mieć w swoim domu zlewozmywak duży i ładny, aby pasował do całego wnętrza. Zlewozmywaki są jednokomorowe i dwukomorowe i o różnej pojemności i kształtu. 

Mocowanie zlewozmywaka jest zależne od rodzaju jaki kupimy.

Możemy kupić zlewozmywaki:

* nakładane na szafkę

* wbudowane do szafki

* podwieszane

Zlewozmywaki nakładane na szafkę są ze stali nierdzewnej lub emaliowanej, przeważnie dopasowane do typowych szafek o wymiarach 50,60,80 i 120 centymetrów, najczęściej prostokątne.  Przeważnie opiera się  na bokach szafki. Krawędź stykająca z szafką zazwyczaj jest zakończona zakładką, która nie przepuszcza wody do mebli.

Zlewozmywaki przeznaczone do wbudowania osadza się w otworze wyciętym w blacie danym w taki sposób, że ich krawędzi są na nim oparte. Miejsce styku krawędzi zlewozmywaka z blatem musi być dobrze uszczelniona. Kupując zlewozmywak w zestawie powinna być uszczelka mająca zapobieganie przeciekania wody w miejscu łączenia. Ale dobrze jest jednak dodatkowo uszczelnić je silikonem.

 

Zlewozmywaki podwieszane przymocowywane są na specjalnych uchwytach, które kupuje się razem z zlewozmywakiem razem. Miejsce łączenia najlepiej udrożnić silikonem aby nic nam nie przeciekało. Blat powinien być odporny na wilgoć, ponieważ jest narażony na dużą ilość wody. Najlepszy blat do tego typu zlewozmywaka jest z kamienia, ceramiki lub kompozytów.

Odpływ z tych tych modeli łączy się z kanalizacją przez syfon, zwykle z tworzywa. Czasem się zdarza że w komplecie z zlewozmywakiem go nie ma, dlatego najlepiej od razu sprawdzić i dokupić. Elementy wszystkie łączy się  ze sobą według instrukcji. Pamiętać należy jednak, że wszystkie łączenia powinny być uszczelnione odpowiednio, aby woda nie przeciekała w żadnym łączeniu.