W wielu domach znajduje się tylko jedno pomieszczenie pełniące zarazem funkcję łazienki i toalety. Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie. Często bowiem osoba, która pragnie skorzystać z toalety, musi czekać, aż ktoś inny dokończy długą kąpiel, modelowanie włosów, golenie czy inną czasochłonną czynność higieniczną.

Lepiej zatem, gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się toaleta w raz umywalką i ewentualnie jeszcze bidetem, a w drugim wanna bądź prysznic i dodatkowo umywalka, ewentualnie jeszcze też toaleta. Gdy ma się bowiem w domu osobną ubikację, można z niej korzystać w dowolnym momencie, nawet wtedy, gdy inny z domowników zażywa długiej kąpieli.

Rzecz jasna, nie we wszystkich mieszkaniach łazienka i toaleta znajdują się w osobnych pomieszczeniach. Często jednak łazienka jest na tyle duża, ze można ją bez problemu przedzielić na dwa mniejsze pomieszczenia. Postawienie ścinaki działowej jest w prawdzie czynnością kosztowną i czasochłonną, lecz na pewno będziemy zadowoleni z korzyści, jakie odniesiemy dzięki temu zabiegowi.