Wiele osób marzących o własnym lokum staje przed niełatwym wyborem, czy lepiej kupić dom jednorodzinny, czy zdecydować się na mieszkanie w bloku. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. W naszym artykule chcemy Państwu przedstawić zalety mieszkania we własnym domu. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danej nieruchomości.

Własny dom – komfort i prywatność

Dla tych, którzy marzą o własnej przestrzeni dla siebie i rodziny oraz cenią swoją prywatność, dom będzie idealnym rozwiązaniem. Ryzyko, że ktoś zakłóci nam nocną ciszę lub że pojawią się stresujące spory z sąsiadami, w przypadku domu jest zdecydowanie mniejsze. Jeśli coś zechcemy zrobić na swojej posesji lub zmienić wygląd nieruchomości, nie musimy nikogo pytać o zgodę. Nie ma też niebezpieczeństwa, że np. sąsiad z góry zaleje wodą nasze lokum, co niestety w blokach się zdarza. Krótko mówiąc: w domu jednorodzinnym jesteśmy naprawdę „u siebie” – cała przestrzeń domu należy tylko i wyłącznie do nas.

Własna altanka i ogródek

W przypadku domu jednorodzinnego ważne jest nie tylko to, co w środku, ale i to, co na zewnątrz. Jak zauważa nasz ekspert z firmy deweloperskiej Samson-Dom:

„Klienci planujący zakup nowego domu często pytają o to, czy na posesji będzie również ogródek, a jeśli tak, to jaką będzie miał wielkość. Szczególnie dla osób, które przeprowadzają się np. z centrum miasta, gdzie mieszkania nie mają często nawet balkonu, możliwość zamieszkania w domu z ogrodem jest spełnieniem marzeń”.

Własny ogródek można wykorzystać do uprawy warzyw czy owoców, sadzenia kwiatów i roślin dekoracyjnych, ale można też obsiać go trawą. Również podwórko przy domu stwarza możliwości, jakich nie mają mieszkańcy bloków: na przykład jest dobre miejsce na rozpalenie grilla czy postawienie piaskownicy dla dzieci. Jeśli o nich mowa, przydomowa przestrzeń będzie dla nich na pewno bezpieczna do zabawy, a zmęczonych rodziców zwolni z obowiązku chodzenia na plac zabaw. Własny trawnik docenią właściciele czworonogów: na takiej posesji psu czy kotu będzie o niebo lepiej niż w mieszkaniu w bloku. Innym udogodnieniem, o którym warto wspomnieć jest własny garaż – przydatny zmotoryzowanym osobom szczególnie zimą.

Dobry dla rodziny

Własny dom szczególnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają lub planują dzieci. Mieszkania w blokach mają zazwyczaj niewielki metraż, a do tego jeśli jest to nieruchomość znajdująca się w dobrej lokalizacji, za każdy dodatkowy metr mieszkania trzeba zwykle sporo dopłacić. Domy z koeli mają dużą większą powierzchnię, co w przypadku konieczności urządzania pokoju lub pokoi dla dzieci jest dużym atutem. Do tego można zaoszczędzić na zakupie domu jednorodzinnego, wybierając dom w zabudowie szeregowej