Kupowanie przez Internet jest dziś popularne w coraz szerszych grupach wiekowych. Kupujemy już nie tylko ubrania, ale i droższe rzeczy, takie jak sprzęt RTV czy meble. Jednak wciąż nie każdy wie, że w sklepach online również istnieją raty. Co warto o nich wiedzieć?

Jak kupić meble na raty przez Internet?

Przedstawiając temat rat online warto zacząć od początku, czyli od tego jak w ogóle można dokonać takiego zakupu. Jest to bardzo proste, a cały proces odbywa się przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc zakupić meble na raty należy oczywiście wypełnić odpowiedni bankowy wniosek. Jednak można zrobić to w domu. Po jego otrzymaniu, bank podejmie decyzję kredytową, o której klient zostanie poinformowany telefonicznie lub mailowo. Następnie bank wysyła potwierdzenie do sklepu internetowego, a on zajmuje się realizacją zamówienia. Jest to więc dość szybki i prosty dla klienta proces. Wystarczy wybrać meble i złożyć wniosek.

Zakup na raty czy leasing?

Sklepy online często oferują nie tylko możliwość zakupy mebli na raty, ale także leasing. Do kogo jest on skierowany i czym różni się od zwykłych rat? Leasing jest ofertą przeznaczoną głównie dla przedsiębiorców, a meble, które można w jego ramach zakupić mają być dedykowane do użytku firmowego. Różnica polega również na kwestii własności sprzętu. W przypadku standardowego kredytu meble należą do osoby, która spłaca raty. Leasing jest natomiast czymś w rodzaju umowy między klientem, a leasingodawcą. Mimo płacenia rat przedmiot leasingu jest własnością tego, kto udziela leasingu. Oczywiście po spłacie wszystkich rat można go wykupić. To najważniejsze różnice między tymi dwiema metodami finansowania. Istnieje również więcej formalnych kwestii odgraniczających obie te możliwości, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co zyskujemy kupując na raty?

Ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy za wszystko płacą wyłącznie gotówką i tych, którzy nie boją się rat. Oczywiście decyzja o sposobie finansowania zakupu zależy głównie od budżetu, który posiadamy. Jednak to, że nie jesteśmy w stanie zgromadzić całkowitej kwoty, nie oznacza konieczności rezygnacji z zakupów. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą zakupy na raty, których nie warto demonizować. Wiele sklepów oferuje obecnie raty „0 procent”. Oznacza to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania rzeczywiście jest równa 0. Dzięki temu klient może kupić meble za tę samą kwotę, za którą nabył by je za gotówkę, a przy tym spłata jest rozłożona w czasie. Jeśli nie dysponujemy daną kwotą w tej chwili, a zależy nam na zakupie konkretnych mebli jest to świetne rozwiązanie, gdyż za pół roku kiedy już uzbieramy pieniądze meble mogą być po prostu droższe. Wychodzi więc na to, że przy ratach „0” płacąc za pół roku gotówką i tak możemy być stratni.

Wady zakupu mebli na raty

Oczywiście nie ma sensu wmawiać sobie, że kupowanie na raty ma same zalety, bo jak wszystko ma także pewne minusy. Pierwszym, który się nasuwa jest konieczność pewnego zobowiązania finansowego. O ile dziś jesteśmy w stanie płacić raty bez podejmowania większych wyrzeczeń finansowych, o tyle nie możemy przewidzieć czy tak samo będzie za rok. Inny minus zakupów na raty to prowizja, która może wynosić nawet kilkaset złotych przy zakupach za kilka tysięcy. Może ona sprawić, że meble, których pierwotna cena to 4 tys., finalnie będą nas kosztować prawie 5 tys. Choć oczywiście prowizja nie występuje zawsze. Inną kwestią jest minimalne kwota pożyczki ustalana przez bank. Oznacza to, że jeśli bank udziela pożyczki np. na 1000 zł wzwyż, to nie przyzna nam kredytu na meble, które będą kosztować 900 zł. Oczywiście, by w ogóle dostać możliwość zakupu na raty trzeba wykazać stałe źródło dochodu, co dla części osób również jest utrudnieniem i wadą takich zakupów.

Zakup mebli na raty w sklepach internetowych jest dziś tak samo powszechny, jak raty w sklepach stacjonarnych. Ma on swoje wady i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji. Jednak oczywiście dla pewnego grona klientów będzie to najlepszą opcją.