Czajnik to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Zanim wybierzemy produkt , odpowiadający potrzebom naszej rodziny sprawdźmy, jakie mamy opcje. Jaki powinien być idealny czajnik i na zwrócić uwagę podczas zakupu?

Trudno wyobrazić sobie poranne śniadanie bez gorącej kawy lub herbaty. W tym celu decydujemy się na zakup czajnika. Zanim jednak pojawi się w naszej kuchni, a my zaparzymy pierwszą herbatę, należy przeanalizować kilka czynników, które wpłyną na komfort użytkowania. Podpowiadamy, jakie kryteria trzeba rozpatrzyć przy zakupie czajnika.

Tradycyjny czy elektryczny?

To chyba pierwsze i najważniejsze pytanie: jaki rodzaj czajnika chcemy wybrać do naszej kuchni. Czy wolimy tradycyjny model do używania na kuchence gazowej lub ewentualnie na płycie indukcyjnej czy urządzenie elektryczne. Pamiętajmy, że czajnik na indukcję musi mieć wyraźne oznaczenie, że jest przeznaczony na tego typu kuchenki. W przypadku czajnika klasycznego ważna jest jego pojemność, materiał z jakiego jest wykonany, sposób nalewania wody (czy posiada oddzielny otwór z pokrywką) oraz rodzaj gwizdka. Oczywiście, nie możemy pominąć jego estetyki, dlatego należy zdecydować czy czajnik ma pasować do pozostałych garnków czy może wyróżniać się kolorem i wzorem. Alternatywą jest urządzenie elektryczne i jeśli zdecydujemy się na takie, to warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jeśli elektryczny, to jaki?

W przypadku czajnika elektrycznego, podobnie jak w przypadku tradycyjnego, należy zastanowić się, jaka pojemność będzie wystarczająca. Weźmy pod uwagę liczbę osób w rodzinie i fakt, czy często mamy gości, dla których przyrządzamy herbatę lub kawę. Najmniejsza pojemność czajnika to 1l, a największa 2l. Mniejszy wystarczy na 4-6 kubków, natomiast większy na 7-9. Drugą ważną kwestią jest rodzaj grzałki – tutaj mamy do wyboru: spiralną lub płaską płytową. Tą pierwszą zawsze należy pokryć wodą podczas gotowania, w innym wypadku może ulec uszkodzeniu. Grzałka płaska ma większą moc i jest łatwiejsza w czyszczeniu oraz odkamienianiu, ale jest mniej efektywna.  Grzałka spiralna osiąga moc 1000-2200 Watów, a płaska płytowa – 650-3000 Watów. Im wyższa moc grzałki, tym szybciej zagotuje wodę, ale zużyje więcej prądu. Na koniec nie możemy zapomnieć o materiale, z którego wykonany jest czajnik. Te najpopularniejsze i najtańsze produkowane są z plastiku, jednak do wyboru mamy także urządzenia ze stali nierdzewnej czy ceramiki. Czajniki z tworzywa sztucznego nie nagrzewają się, ale są też mniej trwałe. Metalowe i porcelanowe natomiast znacznie lepiej prezentują się na kuchennym blacie.

Więcej niż czajnik

Nowoczesne czajniki charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami, ale także oryginalnym designem. Jeśli zależy nam na ciekawym urządzeniu, które pełni rolę użytkową, a jednocześnie jest ozdobą wnętrza koniecznie zwróćmy uwagę na modele o kształcie retro dzbanka, karafki czy stożka. Wybierzmy też niestandardowy kolor, jak np. czerwony, żółty lub różowy.