Posiadanie kominku, czy też domu, w którym byłby kominek to marzenie wielu z nas. Takie wyposażenie naszego wnętrza niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nadaje ono niepodważalnych walorów estetycznych, a także jest źródłem ciepła. Kominek natomiast, sam w sobie nie mógłby odpowiednio funkcjonować, bez tak istotnego dodatku jakim jest wkład kominkowy.

Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat wkładów kominkowych

Wkład kominkowy jest elementem wyposażenia kominków, który odpowiada głownie za właściwe rozprowadzanie ciepła. Obecnie jest to bardzo wydajne i bezpieczne źródło ogrzewania. Posiada doskonałe parametry eksploatacyjne i dobrze akcentuje pomieszczenie.

Istnieje wiele producentów wkładów kominkowych o różnych parametrach technicznych i estetycznych w zależności od wymagań termicznych budynku.

 

Jakie rodzaje wkładów kominkowych najczęściej występują

Do podstawowych rodzajów wkładów kominkowych należą żeliwne i stalowe. Wkłady żeliwne są bardziej masywne i ze względu na swój materiał, bogatsze we wszelkie wzory. Natomiast wkłady stalowe są prostsze w formie i bardziej nowoczesne.

Można także wyszczególnić wkłady, ze względu na sposób rozprowadzania ciepła. Tu wyróżnimy te przystosowane do domów energooszczędnych, gdzie zastosowana jest wentylacja odzysku ciepła czy dystrybutor gorącego powietrza. Jak również wkłady rozprowadzające ciepło w sposób tradycyjny z możliwością wykorzystania wtórnego spalania.

Na rynku znajdziemy także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, dla wszystkich tych, którzy chcą, aby kominek był źródłem ogrzewania wody.

Temat wkładów kominkowych ich funkcji, zastosowania czy estetyki, jest dość obszerny. Każdy znajdzie taki, który spełni jego oczekiwania techniczne, wizualne i czysto praktyczne. Obecnie wkłady kominkowe są tak projektowane, aby były jak najbardziej wydajne, ergonomiczne, a przede wszystkim bezpieczne i ekologiczne. Wiele modeli posiada certyfikat ekoprojekt. Są to restrykcyjne wymogi unijne, związane z emisją pyłów, tlenku węgla, tlenku azotu.

Decydując się na wybór wkładu kominkowego, warto poszukać dobrego producenta, sprawdzonego sklepu i dostosować jego rodzaj do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że ten właściwy ma wpływać pozytywnie na nas, nasze wnętrze i otoczenie wokół nas. Czasem detale mogą decydować o wysokiej jakości wkładów kominkowych.