Systemy deskowania umożliwiają formowanie mieszanki betonowej w pożądany kształt – a tym samym tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych budowli. Od małej architektury, poprzez mosty, tunele i wysokościowce – deskowanie jest niezbędne na każdej budowie. Jednym z elementów umożliwiających szybki montaż i demontaż szalunków są wytrzymałe zaciski deskowania.

Zaciski deskowania umożliwiają stworzenie deskowań niezbędnych do wykonania ław fundamentowych, belek nośnych, słupów, a także małej architektury. Łączenie ich z komponentami ramowych lub dźwigarowych systemów deskowań każdorazowo daje pewne zastosowanie.

Zaciski deskowania – niezbędne do fundamentów, belek i słupów

Ściski budowlane służą przede wszystkim do przygotowania szalunków niezbędnych do wykonania ław fundamentowych, belek nośnych i słupów. Sztywne i wytrzymałe profile umożliwiają ścisłe trzymanie wymiarów. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku betonowania do wysokości 60 centymetrów oraz zakresach szerokości 10-90 centymetrów. Dzięki zastosowaniu zacisków możliwe jest uzyskanie szczelności także po rozszalowaniu. Możliwość łączenia z różnymi systemami deskowań, zarówno elementami ramowymi jak i dźwigarowymi umożliwia wykorzystanie ich w wielu różnych projektach, za każdym razem oferując pewne zastosowanie i oczekiwane rezultaty.

Parametry zacisków deskowania

Tworzenie szalunków wymaga precyzji oraz wytrzymałości wykonania – mieszanka betonowa działa bowiem pod dużym naciskiem, a tym samym może spowodować zdekompletowanie elementów szalunku. Z tego względy wszystkie elementy muszą być niezwykle wytrzymałe. Jednocześnie nie mogą posiadać zbyt dużych wymiarów i ciężaru – co mogłoby spowalniać prace na budowie. Ściski muszą być więc jednocześnie lekkie i wytrzymałe, co umożliwi szybki montaż i demontaż systemów deskowań, a tym samym bardziej efektywną pracę. Idealnie dopasowane rozwiązania oferuje w tym zakresie firma Doka, która zoptymalizowała swój produkt, jednocześnie nie rezygnując z parametrów wytrzymałościowych. Ze względu na niewielki rozmiar i mały ciężar obsługa zacisków jest łatwiejsza.

Jednocześnie ważne jest, aby zaciski posiadały stabilne i niezmienne ustawienie szerokości oraz zabezpieczenia przed zdekompletowaniem – tylko w ten sposób zapewniony będzie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dodatkowymi atutami jest łatwość czyszczenia oraz płynna i precyzyjna regulacja – parametry te pozwalają na redukcję czasu i materiału. Ocynkowana powierzchnia oraz duży odstęp między zaciskami aż do 130 centymetrów czynią z zacisków produkt, który idealnie dopasowuje się do realiów każdej budowy.