Są dwa podstawowe rodzaje mebli kuchennych: zabudowane w ścianach i wolnostojące.Każdy może wybrać ten, który woli lub obydwa typy jednocześnie. Zabudowy sprawiają wrażenie bardziej dopasowanych, podczas gdy stojące luzem są bardziej wielofunkcyjne i różnorodne.

Małe kuchnie korzystniej jest zabudować, ponieważ w ten sposób lepiej można wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Jednostki wolnostojące wyglądają zwykle najlepiej w dużych kuchniach. Można np. ustawić wzdłuż ściany kredens oraz dodać zestaw szafek i stołów zapewniających dużo obszarów roboczych. Meble stojące luzem są dobrą opcją, gdy zajmujemy wynajęte mieszkanie, gdyż podczas przeprowadzki możemy je zabrać ze sobą. W przypadku mebli wolnostojących będziemy mieć więcej czasu na zgromadzenie wszystkich potrzebnych elementów. Możemy swobodnie dodawać poszczególne meble, w miarę jak pozwalają nam na to zasoby finansowe, albo gdy natrafimy na coś atrakcyjnego. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę, kupujemy wszystkie meble od razu i jednocześnie je instalujemy, w związku z czym musimy się upewnić, że starczy nam pieniędzy, by zapłacić za cały zestaw lub przeznaczyć na nie miesięczne raty.

Możemy też zdecydować się na kombinację tych dwóch rodzajów mebli. Zwykle najlepiej, gdy obszary w pobliżu dużych urządzeń lub głównych instalacji mają meble zamontowane na stałe. Na przykład takie przedmioty jak mocowany na ścianie zlewozmywak powinny się znajdować na stabilnych podstawach, które stanowiłyby zabezpieczenie potrzebnych instalacji. Z drugiej strony ogólne schowki oraz stoły i blaty robocze mogą być wolnostojące.

Kiedy planujemy w kuchni umiejscowić schowki, starajmy się pamiętać o drzwiach szafek i wyposażenia. Należy pozostawić dużo miejsca na swobodne ich otwierania a także zapewnić łatwy dostęp do wnętrza schowków. Upewnijmy się, że obok danego sprzętu kuchennego umieszczamy odpowiedni schowek. Przy lodówkozamrażarce możemy na przykład zainstalować wiklinowe szuflady lub stojaki na świeże owoce i warzywa.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSchody w domu
Następny artykułUrządzenie kuchni.