Kuchnia w każdym domu powinna być praktyczna i co do tego nikt nie ma wątpliwości. To jaki posiadamy rozkład szafek i szuflad, oraz co w nich przechowujemy ma wpływ na komfort jaki mamy podczas przygotowywania potraw. Nie każdy jednak o tym wie, że ten komfort poprawia także ładny wystrój kuchni.

Kuchnia w każdym domu powinna być praktyczna i co do tego nikt nie ma wątpliwości. To jaki posiadamy rozkład szafek i szuflad, oraz co w nich przechowujemy ma wpływ na komfort jaki mamy podczas przygotowywania potraw. Nie każdy jednak o tym wie, że ten komfort poprawia także ładny wystrój kuchni. Owszem, lubimy gdy pomieszczenia są ładne i schludne, ale wygląd ma także zastosowanie praktyczne. Wiele kuchni posiada sporo akcentów w kolorze pomarańczowym, z pomarańczowymi ścianami na czele. Dlaczego tak się dzieje? Kolor pomarańczowy poprawia apetyt, więc przygotowując potrawy w pomarańczowej kuchni, przykładamy się bardziej niż zwykle. To jedna z zagrywek psychologicznych, ale są też inne. Bez względu na to czym się zajmujemy w danym pomieszczeniu, komfort naszej pracy będzie lepszy, jeśli to pomieszczenie będzie ładnie zaaranżowane, a kuchnia nie jest w tym temacie wyjątkiem. Jakie sa najlepsze sposoby na poprawę wystroju w kuchni?

Zobacz garnki emaliowane w naczynia.olkusz.pl

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu, ponieważ każdy z nas ma inny gust, ale dobrym pomysłem jest wykorzystanie samego sprzętu kuchennego. W ten sposób połączymy walory wizualne z praktycznością. Wybór jest bardzo szeroki i nadaje się praktycznie każdy sprzęt, który w jakiś sposób się wyróżnia. Na początku warto ustalić temat w jakim się poruszamy. Najczęściej tematykę dzielimy na tradycyjną, czyli z nawiązaniem do dawnych czasów, lub nowoczesną. W kuchni tradycyjnej często stawia się na ciepłe barwy. Warto wybierać sprzęt który w części wykonany jest z drewna. Przykładem są drewniane chlebaki, w których zachowano fakturę drewna i nie użyto lakierów maskujących. Taki chlebak wygląda bardzo stylowo, a dodatkowo dobrze wpływa na pieczywo które w nim przechowujemy. Chleb nie wysycha zbyt szybko, ponieważ chlebak utrzymuje pewien stopień wilgoci, a dzięki temu, że nie używamy worków nylonowych do przechowywania pieczywa, chleb nie pokryje się pleśnią. Obok chlebaka warto postawić drewniany stojak na noże, przy czym same noże nie powinny posiadać rączek wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie muszą być drewniane, ponieważ doskonale będą pasować rączki metalowe, lecz noże z rączkami drewnianymi są bez wątpienia łatwiejsze w zdobyciu. Na ścianie można powiesić drewniany wieszak na patelnie, a to jakie patelnie wybierzemy zależy wyłącznie od nas samych, ponieważ w takiej konfiguracji każda będzie dobrze pasować, choć dobrze jest zastosować od czasu do czasu kontrast i powiesić patelnię z białą, ceramiczna powłoką. Jeśli już o kontrastach mowa, to warto zauważyć, że warto je stosować wobec całej kuchni, a nie tylko szczegółów. Jest to jednak trudna sztuka, lecz jeśli się postaramy, to efekt może okazać się wspaniały. Dobrym przykładem jest stosowanie garnków emaliowanych na kuchni indukcyjnej. W ten sposób połączymy nowoczesność z klasyką, a same garnki emaliowane mają tą zaletę, że występują w bardzo wielu wzorach i kolorach, tak więc możemy dobrać je kolorystycznie lub tematycznie do wystroju naszej kuchni. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową, wówczas możemy zrobić na odwrót i zamiast stosować na niej garnki emaliowane, wybrać nowoczesne, wykonane z wysokiej jakości stali, która nie wydziela niepożądanych substancji chemicznych do wody.

Kuchnia w stylu Vintage? Zobacz galerię naczyń i garnków w naczynia.olkusz.pl

W temacie urządzania kuchni jest wiele do powiedzenia i prawdę mówiąc trudno jest nie mieć pomysłu, ponieważ sprzętu kuchennego jest bardzo dużo, a zdecydowana większość doskonale sprawdza się zarówno w praktyce jak i w dekorowaniu kuchni. Warto wspomnieć tu o zastawach stołowych, kubkach, filiżankach, pojemnikach na przyprawy i suche produkty spożywcze, czy chociażby kawiarki, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także otulają kuchnię za pomocą wspaniałego zapachu świeżo parzonej kawy.