Kuchnia powinna być wykończona w najlepszy sposób aby nie było problemu z czyszczeniem i korzystaniu w niej. Ściany powinny być najbardziej odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. 

Ściany można wykończyć w kuchni :

* Płytkami ceramicznymi

* kamieniem

*konglomeratem kamiennym

* kompozytami

 

Płytki ceramiczne są łatwe do czyszczenia i bardzo odporne na wodę i wysoką temperaturę. Najczęściej wykłada się płytkami ścianę pomiędzy blatem i wiszącymi szafkami, a pozostałą część malujemy lub wykańczamy w inny sposób. Płytki możemy kupić teraz w różnych kształtach i o różnym wzornictwie co nam pozwoli dopasować je do każdego stylu wnętrza. Najlepiej na ścianę wybrać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę o grubej warstwie szkliwa albo szkliwionego klinkier. Najlepiej nie kupować płytek nieszkliwionych, ponieważ szybko na nich będzie się osadzał brud i kurz i ciężko będzie go usunąć. Aby lepiej się czyściło płytki zwłaszcza koło zlewozmywaka wybrać jest lepiej większe płytki niż mniejsze. Będzie między nimi mniej fug, które ciężko jest wyczyścić. Fugi najlepiej zastosować epoksydowe, ponieważ nie wchłaniają tłuszczu i lepiej się je czyści.

Kamień jest fajny sposobem do kuchni, ponieważ granit nie wchłania tłuszczy i są odporne na związki chemiczne, a dzięki płaskiej powierzchni super je się czyści. Jeżeli jest to kamień o porowatej strukturze, na przykład trawertynu, to najlepiej od razu po  ułożeniu zabezpieczyć a największe i najgłębsze wypełnić masą kamienną.

 

Konglomerat kamienny też jest dobrym materiałem, ponieważ super utrzymuje się go w czystości. W skład takiego materiału wchodzi granit i kwarc, które nadają mu twardość, wytrzymałość i odporność na tłuszcz. A w dodatku można ten materiał kupić w różnych kolorach, ponieważ pigmenty można zmieniać.

Kompozyty zaś to połączenie akryli i naturalnych minerałów i pigmentów razem. Jest to materiał super w dotyku i trwały na zabrudzenia i działanie środków czystości.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble kuchenne.
Następny artykułZmywarka w kuchni