Każda kuchnia powinna być miejscem także kolorowym i pięknym jak inne pomieszczenia, a zwłaszcza jasnym aby funkcjonalnie z niej korzystać, o każdej porze dnia. 

Kuchnie można wykończyć różnymi materiałami między innymi

* tapeta

* dekoracyjny tyn cienkowarstwowy

* szkło

* blacha

* drewno i boazeria

Pod tapetą łatwo ukryć nierówności, można wybrać tapetę winylową albo z włókna szklanego, ponieważ jest ona grubsza, nie palna a także odporna na wilgoć i nadaje się do mycia. Tylko przed położeniem jej trzeba od tłuścić ścianę z brudu i tłuszczu.

Tynk dekoracyjne cienkowarstwowy jest najlepszy ale akrylowy, pozwoli uzyskać strukturalną powierzchnię, na przykład przypominającą drobnoziarnisty granit. Najlepiej taki tynk pomalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy je przed szybkim zabrudzeniem. Pamiętać należy jednak, że tynk taki powinien być kładziony na wyrównane i oczyszczone ściany.

Nowoczesna kuchnia

Szkło na ścianę w kuchni jest ciekawym wykończeniem zwłaszcza miejscem nad blatem, może być przymocowany do niej tafli szkła bezbarwnego, przez które będzie widać znajdujące się pod spodem ścianę jak na przykład surowe cegły, grafika czy zdjęcie. Tak samo można zabezpieczyć to przed trwałymi zabrudzeniami po naklejeniu na płytę pliśniową lustra i umiejscowienie do ściany. Dzięki takiej okładzinie będzie można uzyskać dodatkowy efekt w postaci optycznego powiększenia.

Blacha też jest dobrym elementem wykończenia, ale nie aż tak estetycznym jak inne metody. Jest higieniczna i odporna na wysoką temperaturę i wodę oraz łatwa do czyszczenia.

Drewno i boazeria w postaci podłogi drewnianej lub laminowanej. Wodoodporna sklejka czy grube wirowe pokryte fornirem z różnych gatunków drewna. Przyklejone do ściany odpowiednio są bardzo dobrym elementem do kuchni na wiele lat.

Wykończenie eleganckiej kuchni