Istnieje wielka różnorodność wzorów wykładzin dywanowych dostępnych na rynku, większość jest wykonana na podłożu jutowym lub piankowym.

Wykładzina na podłożu jutowym jest droższa na ogół lepszej jakości. wymaga podkładu tworzącego rodzaj wyściółki czyniącej wykładzinę wygodniejszą do chodzenia. Zastosowanie podkładu jest ważne z wielu innych powodów zapobiega przedostawaniu się pyłu i kurzu spod podłogi, hamuje powstawanie śladów przetarcia na styku desek podłogowych, jak również stanowi warstwę dźwiękochłonną. Wykładzina na podłożu piankowym jest wykonana ze spodem z porowatej gumy, która działa jako wbudowany podkład. Przed ułożeniem wykładziny z podłożem piankowym, dobrze jest przykryć podłogę arkuszami papieru lub tkaniny, zapobiegnie to przywarciu podłoża porowatej gumy do podłogi i pozwoli na jej łatwiejsze usunięcie, gdy zaplanujemy zmianę pokrycia podłogi.

Dopasowanie wykładziny i podkładu:  

*Wykładzina dywanowa

* podkład

* szczypce uniwersalne

* listwy mocujące

* młotek

* gwoździe

* nóż rzemieślniczy

* pistolet do zszywek

* wbijak i drewniany młotek

* dobijak ręczny

* nożyczki

* piła do metalu

* śruby i wkrętak

* liniał

1. Starannie wysprzątajmy i odkurzmy pomieszczenie, a następnie usuńmy szczypcami wszystkie gwoździe przytrzymując starą wykładzinę. Jeżeli zastosowane były listwy mocujące i są§ nadal w dobrym stanie, można je użyć ponownie. Nie powinniśmy wykorzystywać po raz drugi tego samego podkładu, gdyż przez nową wykładzinę zaczną przebijać stare miejsca zużycia. Przybijmy listwy mocujące do podłogi wzdłuż całego pomieszczenia, w odległości około 0,5 cm od listew przypodłogowych.

2. Rozwińmy pasy podkładu i przytnijmy je ostrym nożem rzemieślniczym tak, aby przylegały do listew mocujących. Pojedyncze pasy podkładu połączmy zszywkami, by się nie rozsuwały.

3.  Rozwińmy wykładzinę i ułóżmy ją luźno na swoim miejscu. Krawędź wykończoną maszynowo zaczepmy na listwie mocującej. Wygładźmy wykładzinę w kierunku przeciwległej ściany a następnie wykorzystajmy dobijak ręczny do zamocowania jej na listwie mocującej, nie zabezpieczajmy jej na stałe od czasu równego naciągnięcia całej wykładziny.

4. Następnie wytnijmy trójkątne wycięcia uwalniające w każdym narożniku i kontynuujmy naciąganie wykładziny w narożnikach, aż do uzyskania pewności, ze została ona starannie napięta. Użyjmy dobijaka drewnianego młotka do mocnego wepchnięcia wykładziny w kąt pomiędzy podłogą a wykończeniem.  Uważajmy, aby nie skaleczyć się przy tym. w razie konieczności wyrównajmy wykładzinę ostrym nożem rzemieślniczym.

5. Przy drzwiach wykończmy listwą progową odpowiednią dla rodzaju podłogi, do której mocujemy wykładzinę. Aby listwę dopasować, przytnijmy ją piłą do metalu i przykręćmy w odpowiednim miejscu do podłogi. Przetnijmy wykładzinę dopasowując ją wokół ramy drzwi, a następnie wykorzystując liniał, wykonajmy pojedyncze cięcie wzdłuż wejścia i starannie załóżmy krawędź wykładzinową pod listwę progową.